H+E Logistic

Řešení pohonů pro pásové dopravníky v tunelech

Pro rychlodráhu „London Crossrail“ se v centru Londýna razí nové, kilometry dlouhé tunelové tubusy. Odvoz jílovité rubaniny klade speciální požadavky na transportní pásy a jejich pohonnou techniku.

h+e_logistic_casestudy

H+E LOGISTIC

Zákazník

Zaměřeno na zákazníka

h+e_logistic_casestudy

Firma H+E Logistik se sídlem v Bochumu produkuje dopravníková zařízení pro tunely, koncové pásy pro tunelové razicí štíty i dopravní systémy pro báňský průmysl, průmysl stavebních hmot a přístavní průmysl. Do spektra služeb patří zejména vývoj a přizpůsobování zákazkově specifických řešení, která zohledňují jedinečné podmínky lokalit a požadavky na cílové použití. H+E je dceřinná společnost celosvětového lídra ve výrobě tunelových razicích strojů - firmy Herrenknecht AG.

Zaměřeno na projekt
Spolehlivé převodové motory v blokové skříni na pásových dopravnících, které jsou speciálně adaptované na místo stavby, přispívají plynulému ražení tunelů pro trasu „London Crossrail“ pod centrem britského hlavního města. Rychlodráha je v současné době největší evropský projekt pro infrastrukturu:

  • 118 km dráhy vytváří nové spojení východu se západem
  • představuje celkovou investici přes 17 miliard Euro

Projekt

Požadavky na projekt

Londýnská dopravní síť se v současné době rozrůstá o zcela novou rychlodráhu „London Crossrail“, která s více než 100 km spojuje východní a západní část města. Stavební projekt vyžaduje také ražbu mnoha kilometrů tunelů srdcem města. K odvozu rubaniny zkonstruoval německý podnik H+E Logistik speciální pásové dopravníky pro ražbu tunelů a vybavil je motory NORD DRIVESYSTEMS.

Náročný transport materiálu. - Typické „Londýnské jíly“ sice nekladou vrtařům žádný velký odpor, jejich lepivý charakter však s sebou nese zvláštní požadavky na odvoz. Pro lepší manipulaci jsou do rubaniny přímo u vrtáků přidávány tenzidy. Na standardních pásech by londýnská směs z jílovité zeminy a přídavných látek tvrdošíjně ulpívala, proto využívá firma H+E Logistik specifické plastové povlaky a vyvinula také speciální stírací systém, aby problémům s pevně lepící rubaninou zabránila.

Spolehlivé a opakovaně použitelné. - Pro nízkoporuchový provoz byla kromě jiného požadována na údržbu nenáročná pohonová technika s dlouhou životností. Mimoto byla žádoucí co nejflexibilnější koncepce, aby po skončení projektu bylo usnadněno potencionální další použití systému na jiném místě. H+E využil řešení firmy NORD DRIVESYSTEMS, protože se převodovky firmy NORD osvědčily už při četných společných projektech během zhruba desetileté pravidelné spolupráce.

Řešení

Aplikační řešení

Na tunelových pásových dopravnících v Londýně jsou používány kuželočelní převodovky s oboustranou hladkou výstupní hřídelí. Přes hřídelovou spojku se svěrným spojem je kroutící moment přenášen na pásové dopravníky. V prvé řadě přispívá toto řešení k udržení nízkého počtu variant. Navíc lze pásové dopravníky, které mají být eventuálně dále použity na jiných provozních místech, díky oboustranné hřídeli později snadno variabilně adaptovat na nový projekt.

Z jednoho odlitku. - Převodovky pro horizontální a vertikální dopravníky vyrábí NORD generelně s jednodílnou konstrukcí skříně, která umožňuje zvlášť vysokou zátěž radiální silou a kroutícím momentem. To samé platí pro výjimečně silné průmyslové převodovky až do 242.000 Nm, které jsou používány při extrémních stoupáních dráhy dopravníku a velmi vysokých transportních množstvích. Přesazení os hřídelí umožňuje nadto velmi kompaktní konstrukci a použití větších valivých ložisek, které garantují dlouhou životnost.

Rychle k dispozici.- Většinu převodovek a převodových motorů pro použití v dopravnících je NORD schopen bezodkladně dodat do celého světa. To se ukázalo být jasnou výhodou i u takto dlouhodobého projektu, jakým je „London Crossrail“: když firma H+E obdržela objednávku zajistit během osmi týdnů krátké pásy vhodné pro dodatečné manuální těžební práce, které nemohly být neplánovány předem, dodal NORD potřebnou pohonovou techniku již za pět dní po objednávce.

Stažení případové studie

Case_study_download_teaser

Stáhněte si případovou studii v PDF formátu zde: download | PDF (506 KB)