Wiadomości –

Sięgając wysoko: Przekładniowe przemysłowe NORD realizują ciężkie prace przy projekcie zbiornika

Szwajcarski dostawca energii Axpo zbliża się do zakończenia wymagającego, wielkiego projektu budowlanego “Linthal 2015”: największe szwajcarskie przedsięwzięcie hydroelektryczne zwiększy ogólną moc wyjściową istniejących elektrowni Linth-Limmern z 480 MW do 1.480 MW.

Linthal_industrial_gear_unit

Bargteheide , 2014-10-06

Wybudowano nową podziemną pompownię mającą za zadanie pompowanie wody ze zbiornika Limmernboden na wysokości 1.860 m n.p.m. do jeziora Muttsee leżącego około 600 m wyżej. Różnica wysokości zostanie wykorzystana do produkcji energii hydroelektrycznej na żądanie. W szczególności serce projektu – podziemne centrum nowej szczytowo-pompowej elektrowni wodnej – wymagało podjęcia gigantycznych wysiłków. Przy ekstremalnym nachyleniu 45 stopni i różnicy wysokości około 180 m, systemy przenośnikowe w podstacji transportowały 500 t urobku na godzinę przez całą dobę. Na drugiej taśmie przenośnika kruszony materiał był transportowany do żwirowni, a następnie składowany lub przetwarzany do przyszłego wykorzystania. Łącznie, w okresie trzech lat przenośniki napędzane przez przemysłowe moduły przekładniowe firmy NORD i przetransportowały około jednego miliona ton materiałów.

Po wykonaniu zadań transportowych przekładniowe przemysłowe NORD zostały zdemontowane przez producenta instalacji Marti Technik AG i obecnie oczekują na przydział nowego zadania. Ernst Kuster, szef działu konserwacji przenośników Marti Technik, mówi: – Zgodnie z Instrukcją Obsługi raz wymieniliśmy olej i była to jedyna czynność obsługowa, jaką musieliśmy wykonać przez okres trzech lat. Jednostki napędowe NORD spisały się znakomicie. – Przekładnie przemysłowe zostały zakwalifikowane do tego olbrzymiego projektu budowlanego dzięki wypróbowanej konstrukcji UNICASE: ten jednoczęściowy korpus integruje wszystkie gniazda łożysk. Obudowy UNICASE są wytwarzane na najnowocześniejszych maszynach CNC w pojedynczym układzie. Taka koncepcja gwarantuje wysoką precyzję, sztywność i wytrzymałość, bez połączeń między częścią zewnętrzną a skrzynią przekładniową, które są narażone na działanie sił promieniowych lub momentu obrotowego. Ponadto, nakładające się przesunięcie łożysk pozwala na stosowanie bardziej kompaktowych skrzyń przekładniowych i większych łożysk wałeczkowych, co z kolei zapewnia większą trwałość użytkową.