Wiadomości –

50-Lecie NORD i 10-lecie zakładów produkcyjnych NORD w Nowej Soli

W dniu 18.09.2015 r. w siedzibie NORD Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Nowej Soli odbyła się uroczystość z okazji 50 – lecia istnienia Grupy NORD i 10 – lecia funkcjonowania zakładu produkcyjnego w Nowej Soli, która powiązana była z oficjalnym otwarciem nowej hali zakładu produkcyjnego.

Nowa Sól , 2015-09-18

Firma NORD Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Nowej Soli jest częścią międzynarodowej grupy NORD, należącej do światowej czołówki producentów napędów do urządzeń mechanicznych i elektronicznych. Nowosolski zakład został zawiązany na mocy aktu notarialnego w dniu 26 kwietnia 2005 r. pod nazwą Nord Napędy Zakłady Produkcyjne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zezwolenie na działalność zostało wręczone 30 maja 2005 r. dlatego też niezwłocznie podjęto prace budowlane zakładu produkcyjnego na terenie Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Nowej Soli. W początkowej fazie wybudowana została hala o powierzchni 6000m2, w której zatrudnienie znalazło 20 pracowników. Początek produkcji datowany jest na dzień 01.10.2006 r., gdzie w pierwszej kolejności wybudowana została hala o powierzchni 6000m2, w której zatrudnienie znalazło 20 pracowników.

W zakładzie produkcyjnym w Nowej Soli wyróżnia się Dział Obróbki Mechanicznej, który stanowi bardzo zaawansowane centrum obróbcze wyposażone w 37 maszyn sterowanych numerycznie. Dział zajmuje się produkcją kół zębatych, wałów zębatych, wałów silnikowych, ślimacznic i piast. Kolejnym istotnym działem w strukturze zakładu jest Montaż, gdzie następuje kompleksowa produkcja przekładni. Zadaniem działu jest montaż jednostek napędowych z części składowych jakie są dostarczane na dział. Montaż wyposażony jest w 14 specjalistycznych stanowisk monterskich. Do Montażu przynależy również bardzo nowoczesna Lakiernia, która wyposażona jest w 3 kabiny lakiernicze oraz 5 stanowisk pakowania przekładni. Szacuje się, że lakiernia rocznie zużywa około 40 ton farby, którą pokrywa się zmontowane przekładnie. W strukturach Spółki wyróżnia się również Magazyn, który wyposażony jest w około 5600 miejsc małego i dużego składowania oraz w 2 automatyczne regały wysokiego składowania KARDEX.

Bardzo ważną sprawą dla nowosolskiego zakładu produkcyjnego jest ciągła inwestycja w kadrę pracowników, która stanowi dla zakładu najważniejszy element jego funkcjonowania. Profesjonalne wyszkolenie kadry związane jest ściśle z produktem jaki powstaje w Nowej Soli, dlatego Spółka przykłada tak ważną rolę do procesu rozwoju pracowników.

Bardzo szerokie zastosowanie znajduje również prowadzona w nowosolskim zakładzie polityka lean manufacturing, gdzie w sposób szczególny i z dużym zaangażowaniem stosuje się procesy optymalizacyjne poprzez wykorzystanie szeregu narzędzi z obszaru lean.

W styczniu 2014 roku rozpoczęła się rozbudowa zakładu o kolejną halę produkcyjno – magazynową, budynek biurowo – socjalny. Dokonano równię rozbudowy starego budynku socjalno – biurowego. Obecnie nowosolski zakład produkcyjny posiada powierzchnię około 20 tys m2. Wraz z rozbudową zakładu zwiększyły się moce przerobowe fabryki, dokonano szeregu inwestycji w nowe maszyny sterowane numerycznie, urządzenia itp. Zwiększyło się również zatrudnienie, które obecnie wynosi około 200 pracowników.

W dniu 18.09.2015 r. w siedzibie NORD Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Nowej Soli odbyła się uroczystość z okazji 50 – lecia istnienia Grupy NORD i 10 – lecia funkcjonowania zakładu produkcyjnego w Nowej Soli, która powiązana była z oficjalnym otwarciem nowej hali zakładu produkcyjnego. W uroczystości uczestniczyli nasi klienci, przedstawiciele władz lokalnych w Nowej Soli, urzędów, instytucji i szkół. Spółkę NORD reprezentował zarząd w osobach G.A. Küchenmeister, Ullrich Küchenmeister i Jutta Humbert. W części oficjalnej uroczystości odbyły się przemówienia i prezentacje. Historię nowosolskiego zakładu przybliżyli Agnieszka Tront Stefańczuk – Dyrektor ds. Finansów i Administracji oraz Krzysztof Paprocki – Dyrektor Produkcji. Następnie o funkcjonowaniu i historii NORD Napędy w Wieliczce opowiadała Pani Maria Bochenek, Ireneusz Nawalany i Tomasz Kozak. Jutta Humbert i Ullrich Küchenmeister przybliżyli licznie przybyłym gościom historię, misję i założenia Grupy NORD. Nie zabrakło również oficjalnych przemówień Prezydenta Nowej Soli - Wadima Tyszkiewicza, Członka Zarządu Województwa lubuskiego Alicji Makarskiej.

Po części oficjalnej nastąpiło zwiedzania zakładu, nasi goście mieli okazję zobaczyć bardzo nowoczesny park maszynowy CNC na Dziale Obróbki Mechanicznej, jak również zapoznać się z funkcjonowaniem Działu Montażu i Lakierni.

W uroczystościach uczestniczyło 150 zaproszonych gości.