Wiadomości –

Inteligentny, adaptacyjny układ sterowania napędami – rozwiązania hybrydowe dla sterowania scentralizowanego i rozproszonego

Firma NORD DRIVESYSTEMS zaprezentowała inteligentne rozwiązania układów sterowania dla silników synchronicznych i indukcyjnych podczas wystawy napędów SPS IPC w Norymberdze w Niemczech w roku 2015.

Frequency Inverter SK 200E Frequenzumrichter SK 200E

Bargteheide , 2015-12-01

Seria falowników SK 200E stała się głównym elementem prezentacji. Dzięki zintegrowanej funkcji ustawiania, najwyższym możliwościom w zakresie przeciążenia i najszerszemu zakresowi działania (0,25 kW do 22 kW), te zaawansowane technologicznie urządzenia są wiodące pod względem elektroniki do rozproszonego sterowania napędami. W jednym z głównych pokazów wykazano ich dużą elastyczność, zwłaszcza w instalacjach wielkoskalowych ze scentralizowaną koncepcją automatyki: normalnie sterowane za pośrednictwem magistrali fieldbus lub przemysłowej sieci Ethernet, mogą zostać natychmiast odłączone przy pomocy wyłącznika, np. w przypadku koniecznej konserwacji. Następnie kontrolę przejmuje zintegrowany z falownikiem sterownik programowalny (PLC) i realizuje takie zadania, jak ustawianie. W przypadku niezamierzonego nagłego przerwania komunikacji z układem sterowania wyższego rzędu, falownik SK 200E jest w stanie podtrzymywać wykonywanie kluczowych etapów procesu w celu ograniczenia strat produkcyjnych.

Wbudowany sterownik PLC pozwala na pełne wprowadzenie do napędu związanych z nim aplikacji – włącznie z sekwencjami logicznymi, które tradycyjnie są obsługiwane przez sterownik główny maszyny. W omawianym przypadku, w innym pokazie demonstracyjnym przedstawiono specjalny napęd przeznaczony dla zastosowań związanych z pompami. Urządzenie to wykrywa przypadki zablokowania i niezależnie próbuje je rozwiązać wielokrotnie zmieniając prędkość i kierunek obrotów silnika. Jeżeli takie działanie pozwoli skutecznie wyeliminować blokadę, napęd powróci do normalnej pracy, zaś w przeciwnej sytuacji wyśle komunikat o błędzie do układu sterowania wyższego rzędu. W przypadku zastosowań klienta można zastosować też środki dodatkowe, np. otwarcie obejścia. Odwiedzających zaproszono również do wypróbowania nowego podejścia i wyregulowania prędkości motoreduktora z falownikiem przy pomocy urządzenia mobilnego z połączeniem bezprzewodowym.