Wiadomości –

Technologia napędów na Targach Hanowerskich: monitorowanie stanu i konserwacja profilaktyczna

Napędy wyposażone w zaawansowane możliwości monitorowania stanu z systemami obsługi konserwacji profilaktycznej zostały zaprezentowane przez firmę NORD DRIVESYSTEMS na tegorocznych Targach Hanowerskich - Hannover Messe.

predictive_maintenance

Bargteheide , 2016-06-16

NORD stosuje falowniki ze zintegrowanym sterownikiem programowalnym (PLC) do monitorowania całego układu napędowego, analizy danych otrzymywanych od czujników oraz oceny stanu systemu przy pomocy inteligentnych algorytmów. Przemysłowy moduł przekładniowy przedstawia metodę monitorowania stanu opartą na czujnikach i wyspecjalizowanej technologii oceny. Czujniki drgań i oleju dostarczają krytyczne dane na temat aktualnego zużycia eksploatacyjnego. Analiza drgań umożliwia wyciągnięcie wniosków na temat stanu łożysk oraz przekładni, natomiast analiza dotycząca oleju może pomóc w ustaleniu terminu koniecznej wymiany środków smarujących.

Jak pokazał model „odczytu wirtualnego”, konserwacja profilaktyczna jest również możliwa bez czujników zewnętrznych i związanych z tym wyższych kosztów: na omawianej prezentacji, falownik gromadzi dane procesowe układu napędowego i wylicza termin konserwacji z wykorzystaniem algorytmu, który obejmuje również dane dotyczące produktu oraz wiedzę na temat zastosowań uzyskaną przez dekady doświadczeń. Funkcjonalność jest oparta na niezależnej od protokołu fieldbus architekturze referencyjnej do monitorowania stanu w automatyce fabryk, zdefiniowanej przez Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) w instrukcji technicznej VDMA 24582. W celu możliwie jak najdokładniejszego przedstawienia rzeczywistego stanu napędu, firma NORD dokładnie zweryfikowała obliczone wartości względem rzeczywistych pomiarów laboratoryjnych dla potrzeb dalszej optymalizacji algorytmu. Taka diagnostyka oprogramowania stanowi szczególnie wydajne rozwiązanie, które jest również odpowiednie dla małych napędów. Dzięki tej nowej funkcji falownika klienci zyskują większą trwałość eksploatacyjną produktów, lepszą dyspozycyjność oraz niższe koszty konserwacji i obsługi.