Motoreduktory walcowo-stożkowe

Do wysokich momentów i prędkości obrotowych

Motoreduktory walcowo-stożkowe zapewniają momenty wyjściowe do 50 000 Nm, są przystosowane do mycia i mogą być w razie potrzeby wyposażone w innowacyjną ochronę przed korozją.

Motoreduktory walcowo-stożkowe - Mocne i bezobsługowe

Motoreduktory walcowo-stożkowe NORD są najlepszym wyborem przy wymaganiu wysokiego przełożenia i momentu obrotowego. Nasze systemy napędowe składające się z silnika elektrycznego i przekładni stożkowej są szczególnie zalecane dla przenośników taśmowych, systemów intralogistyki i technologii pakowania.

Kompaktowy i wysokowydajny napęd dzięki przekładni kątowej

Bez względu na wybór wersji lekkiej czywzmacnianej: przekładnie stożkowe NORD DRIVESYSTEMS pracują z najwyższą wydajnością w całym zakresie przełożeń. Zastosowanie przekładni kątowej umożliwia zmianę kierunku napędu o 90 stopni oraz kompaktową budowę.

Dodatkowe zalety motoreduktorów stożkowych NORD:

  • Wysoka moc
    Moment obrotowy do 50,000 Nm (w przekładniach przemysłowych do 282,000 Nm).
  • Ochrona przed korozją
    Opcjonalna obróbka z powłoką chroni motoreduktory stożkowe przed oddziaływaniem szkodliwego otoczenia (2-stopniowa przekładnia stożkowa).
  • Przyjazność użytkownikom
    Wersja łatwo zmywalna ułatwia utrzymanie czystości (NORDBLOC.1).
  • Elastyczność
    Łatwe odwracanie kierunku obrotów pomiędzy wałem wejściowym i wyjściowym.

Klasyk: Reduktory walcowo-stożkowe UNICASE

Przekładnia oferuje moment obrotowy od 180 do 50,000 Nm i niewielkie wymagania przestrzeni montażowej dzięki zastosowaniu kompaktowej obudowy UNICASE. „UNICASE” stanowi jednolity blok, w którym zintegrowane są wszystkie gniazda łożysk i który jest obrabiany przy pojedynczym zamocowaniu w obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC). Podobnie jak pozostałe produkty, motoreduktory stożkowe NORD, silnik oferowany jest ze zintegrowanym ogranicznikiem cofania i hamulcem.

Jeszcze więcej mocy: Nasz nowy 2-stopniowy motoreduktor stożkowy

Nasze systemy napędowe NORDBLOC.1 z przekładniami stożkowymi jeszcze bardziej optymalizują wydajność: Są teraz naszymi najmocniejszymi motoreduktorami stożkowymi.

Przekładnie walcowo-stożkowe dla przemysłu spożywczego

Nasze motoreduktory stożkowe kategorii NORDBLOC.1 opracowaliśmy na bazie serii SK 930072.1 - SK 93772.1, szczególnie w wykonaniu łatwo zmywalnym dla branży spożywczej. Przekładnia tej kategorii uwzględnia obudowę z odlewu aluminium o gładkich powierzchniach, które zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń i są łatwe w czyszczeniu. Dodatkową zaletą jest mała waga przekładni z aluminium.

To tylko część informacji - potrzebujesz więcej? Zapoznaj się z korzyściami łatwo zmywalnych systemów napędowych NORD.
Informacje dodatkowe

Motoreduktory walcowo-stożkowe dla intralogistyki

W połączeniu z silnikiem asynchronicznym IE4, nasze 2-stopniowe przekładnie stożkowe tworzą wydajny energetycznie system LogiDrive dla logistyki wewnętrznej. Napędy LogiDrive wytrzymują wysokie przeciążenia i znacznie obniżają koszty eksploatacyjne dzięki ich wysokiej sprawności. Dzięki modułowej konstrukcji, użytkownik uzyskuje również znaczące oszczędności na wydatkach na konserwację.

Jak zbudowany jest motoreduktor walcowo-stożkowy

Motoreduktor tej kategorii składa się z przekładni walcowo-stożkowej znanej przez część producentów jako przekładnia kątowa oraz silnika elektrycznego. Przekładnia kątowa jest rodzajem przekładni zębatej. Typowym zastosowaniem przekładni kątowej są przenośniki taśmowe. W takiej przekładni nazwa kątowa łączy się z z ustawieniem osi silnika i osi wału napędu pod kątem prostym. Podstawowym zadaniem jakie spełnia przekładnia kątowa jest więc zmiana kierunku przesyłu mocy czyli przeniesienie ruchu z elementu napędowego jakim jest silnik na napędzaną maszynę. Przekładnia kątowa w motoreduktorach NORD korzysta z połączenia stopni walcowych i stożkowych.

Przekładnia kątowa - do czego służy?

Przekładnia kątowa, zwana również przekładnia walcowo-stożkową, jest urządzeniem, w którym oś silnika i oś wału wyjściowego tworzą kąt prosty. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzono ekonomiczny układ napędowy, który znajduje zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach.

Przekładnie kątowe są to części aparatu motorycznego, które przekształcają ruch w energię. To sprawia, że przekładnie kątowe są niezbędne tam, gdzie dostępny jest silnik i wymagana jest wysoka wydajność.

Przekładnie kątowe — zasady działania

Przekładnia kątowa ma ogólną zasadę działania, która nie jest skomplikowana. Jej działanie zależy od wybranego typu, ale głównym zadaniem każdego modelu jest przeniesienie ruchu z elementu prowadzącego na element napędzany. Wśród rodzajów przekładni kątowej można wyróżnić:

  • przekładnie, których działanie pozwala na zmianę kierunku biegu przy zachowaniu prędkości początkowej,
  • przekładnie, których działanie wiąże się z trzykrotnym zmniejszeniem prędkości wyjściowej,
  • przekładnie, których działanie opiera się na zmniejszeniu obrotów mocy o połowę obrotów generatora.

Działanie przekładni jest bezpośrednio związane z różnicą prędkości (wyrażoną w obrotach na minutę) i momentem obrotowym (wyrażonym w niutonometrach), spadek prędkości powoduje wzrost momentu obrotowego i odwrotnie.

Budowa przekładni kątowej

Przekładnia a konkretnie koło zębate składa się z tarczy, wieńcu i piasty, ale zwykle te części są łączone i wykonane z tego samego materiału. Wieńce, które tworzą zewnętrzne części koła, są rzeźbione zębami, które łączą je z piastą za pomocą dysków. Zadaniem piasty jest ustawienie koła na wale. Specjalne otwory są często wiercone w tarczy, aby zmniejszyć ciężar części.

Przekładnia kątowa ma dwie wzajemnie prostopadłe osie: oś silnika i wał pod kątem 90 stopni. Dlatego przenoszona jest również energia uzyskana z ruchu biernego. Przekładnia w swojej konstrukcji w postaci stożkowego bloku sprężarki ma 2 zalety: 90-stopniową zmianę kierunku ruchu dzięki przekładni kątowej i małe wymiary dzięki dwustopniowej przekładni. Rezultatem jest kanciasta przekładnia, która wygląda jak odlewana część, która wymaga szczególnej staranności i dbałości o szczegóły. Nawet jeden źle wycięty "ząb" może sprawić, że przekładnia będzie nieskuteczna.

Przekładnie kątowe mają specjalne kołnierze wyposażone w otwory montażowe do montażu urządzenia. Kołnierze, zwane wałami wyjściowymi, mogą być puste lub puste po jednej, lub obu stronach. Nowoczesne modele są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej, co czyni je odpornymi na korozję. Ponadto przekładnia kątowa ma obudowę, w większości wykonaną ze stopów metali, z wyjątkiem wału, który ma utwardzoną stalową nasadkę dla zwiększenia wytrzymałości.