Motoreduktory walcowe w korpusie płaskim

Kompaktowe i mocne

Motoreduktory walcowe płaskie NORD doskonale nadają się do zastosowań w zamkniętych przestrzeniach instalacyjnych. Przekładnie płaskie oferują szeroki zakres momentów obrotowych od 100 do 100 000 Nm.

Nasze motoreduktory walcowe w korpusie płaskim: zwarte i mocne

Dzięki elastyczności i kompatybilności z systemem modułowym, motoreduktory w korpusie płaskim NORD DRIVESYSTEMS można konfigurować indywidualnie do wszelkich zastosowań.

Napędy stosowane są w wielu systemach na całym świecie, m.in. mieszadłach, rozwiązaniach intralogistycznych, przenośnikach materiałów luzem, dźwigach, w połączeniu z rozwiązaniami systemowymi NORD DRIVESYSTEMS są one zgodne ze standardem Industry 4.0.

Jakie cechy charakterystyczne mają przekładnie zębate płaskie NORD?

  • Wysoka moc
    Nasze motoreduktory w korpusie płaskim zapewniają moment obrotowy od 100 do 70,000 Nm (w motoreduktorach przemysłowych do 282.000 Nm).
  • Wydajność
    Kompaktowa budowa pozwala oszczędzać przestrzeń montażową.
  • Elastyczność
    Jak w przypadku wszystkich motoreduktorów NORD, dostępne są wersje zgodne z IEC i NEMA.

Motoreduktory w korpusie płaskim NORD UNICASE - szeroki zakres

Oferowane w 14 wielkościach, przekładnie zębate NORD w korpusie płaskim uzyskują moment od 100 do 70,000 Nm i moc od 0,12 do 200 kW. W połączeniu z naszymi przetwornicami częstotliwości tworzą wysokowydajne i ekonomiczne rozwiązania systemowe.

.

Wysokowydajne motoreduktory w korpusie płaskim

Elektryczne silniki z przekładniami NORD w korpusie płaskim oferują doskonałą wydajność. Ich cechą jest smukła konstrukcja, idealna do montażu w ciasnych przestrzeniach.

Elastyczność jednostek w korpusie płaskim zawdzięcza się głównie kompaktowej obudowie UNICASE opracowanej przez NORD w 1981 roku, która stała się dziś standardem globalnym.

Poznaj korzyści koncepcji obudowy NORD UNICASE.
Dowiedz się więcej

Modułowa konstrukcja oferuje niezwykłą elastyczność

Na przestrzeni dekad, NORD opracował unikalną koncepcję obejmującą maksymalną liczbę opcji zastosowań w przemyśle przy minimalnej ilości modułów przekładni. Prowadzi ona do uzyskania doskonałej elastyczności dla naszych klientów, wraz z ogromną oszczędnością czasu i znaczącym obniżeniem kosztów eksploatacji i konserwacji.

UNICASE - przekładnia zębata o optymalnej konstrukcji!

NORD DRIVESYSTEMS oferuje wersje motoreduktorów w korpusie płaskim UNICASE dostosowane do zastosowania indywidualnego. W kilku krokach wybierz odpowiedni motoreduktor BLOCK w korpusie płaskim dla własnego systemu używając naszego konfiguratora produktu!

Motoreduktory walcowe w korpusie płaskim to specyficzna konstrukcja mechanizmu, który łączy w sobie silnik elektryczny z przekładnią zębatą, umieszczoną w płaskim korpusie. Jest to rozwiązanie techniczne, które znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, dzięki swojej efektywności i możliwości przenoszenia dużych mocy.

Podstawowym elementem motoreduktora walcowego są koła zębate. Ich zadaniem jest przekazywanie ruchu od silnika do urządzenia końcowego. Przekładnie zębate różnią się od siebie budową i zastosowaniem, dzięki czemu można wybrać ten element pod rodzaj przenoszonego ruchu.

Czym jest przekładnia zębata?

Przekładnia zębata to urządzenie przenoszące ruch za pomocą kół zębatych wraz ze zmianą prędkości i siły. Ich powstanie wiąże się z wynalezieniem koła. Pierwotnie używano stykających się ze sobą kół na zasadzie tarcia. Pierwsze przekładnie zębate stosowano już w starożytnej Grecji. Od tego czasu towarzyszyły one wielu urządzeniom mechanicznym. Właściwy rozwój nastąpił wraz z wynalezieniem maszyn, które wymagały redukcji obrotów: turbiny parowej i silnika elektrycznego.

Zębata - ale jaka dokładnie?

Wyróżniamy wiele różnych sposobów klasyfikacji i typów przekładni zębatych:

Przekładnia jednostopniowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z jednego koła zębatego. Tego rodzaju przekładnia zębata jest stosowana w sytuacjach, gdzie ruch przenoszony jest bezpośrednio z silnika na urządzenie robocze. Ze względu na swoją prostotę, są one mniej skomplikowane w produkcji i montażu.

Przekładnia wielostopniowa, z kolei, składa się z kilku kół zębatych. W takiej konstrukcji koło zębate jest połączone z innym kołem zębatym, co pozwala na przeniesienie ruchu na kolejne koła. Przekładnia zębata wielostopniowa ma możliwość przenoszenia dużych sił na długie dystanse.

Wśród przekładni zębatych, wyróżnić można także typy: walcowe, ślimakowe i stożkowe.

Przekładnie o kołach walcowych mają zęby proste lub skośne i osie ułożone w tej samej płaszczyźnie. Ich podtypem są przekładnie płaskie lub inaczej równoległe, gdzie napęd jest przekazywany na równoległą oś zdawczą, a koła są ułożone blisko siebie. To powoduje że konstrukcja przekładni ma kształt płaski.

Przekładnie ślimakowe mają koło zębate połączone ze ślimakiem, co pozwala na przeniesienie ruchu pod dużym kątem. Dzięki temu przekładnia zębata ślimakowa może przenosić ruch nie tylko wzdłużnie, ale także pionowo. Innym rodzajem kół również stosowanych w przekładniach kątowych, są zębate koła stożkowe.

Przekładnie zębate muszą być precyzyjnie wykonane, aby zapewnić optymalną pracę motoreduktora. Ich kształt, rozmiar i materiał, z którego są wykonane poszczególne części, mają bezpośredni wpływ na wydajność i trwałość całego urządzenia. Dzięki różnorodności dostępnych typów przekładni zębatych i możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb stanowią one niezawodne i efektywne narzędzie do przenoszenia ruchu i mocy.

Zastosowanie motoreduktorów walcowych w korpusie płaskim

Zastosowanie motoreduktorów walcowych w korpusie płaskim jest szerokie. Mogą być wykorzystane w maszynach pakujących, systemach transportu materiałów, przenośnikach taśmowych czy windach. Bez względu na to, jaki jest cel ich zastosowania, jedno jest pewne - dzięki swojej efektywności i niezawodności, motoreduktory te są w stanie sprostać najbardziej wymagającym zadaniom.

Motoreduktory walcowe w korpusie płaskim są nie tylko efektywne, ale także niezawodne. Dzięki wykorzystaniu przekładni zębatych są w stanie pracować przez długie okresy bez potrzeby konserwacji czy napraw. Oczywiście, regularne przeglądy i odpowiednie utrzymanie są zawsze zalecane, aby zapewnić długą żywotność i wydajność motoreduktora.

Motoreduktory walcowe, dzięki wykorzystaniu przekładni zębatej, umożliwiają skonstruowanie urządzeń o kompaktowych rozmiarach, przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności. Dzięki temu mogą one znaleźć zastosowanie w wielu branżach, od przemysłu maszynowego, przez przemysł chemiczny, po przemysł spożywczy.