Ciężka praca w górach

Przekładnie przemysłowe NORD pomogły
w gigantycznym projekcie budowlanym
w szwajcarskich Alpach.

Na wysokości około 1700 metrów nad poziomem morza, w głębi góry, powstaje serce gigantycznego projektu - podziemna grota dla nowej przepompowni, mająca zwiększyć obecną moc z 280 NW do 1.480 NW. Z ekstremalnym nachyleniem 45 stopni, oraz różnicą wysokości ok. 180 m, systemy przenośników transportują 500 ton urobku na godzinę, przez całą dobę.

Taśmy przenośnikowe są napędzane przez przekładnie przemysłowe NORD. W ramach projektu rozbudowy "Linthal 2015" nowa, podziemna stacja będzie pompować wodę z istniejącego zbiornika Limmerboden na wysokości 1.860 metrów do położonego o 600 m wyżej Muttsee aby zasilić turbiny do produkcji energii elektrycznej. Wykonawcą projektu jest firma Kraftwerke Linth-Limmern AG. W przeciwieństwie do zwykłych elektrowni wodnych, elektrownia szczytowo-pompowa PSH (ang. pumped-storage hydroelectricity) składa się z dwóch zbiorników (górnego i dolnego), które różnią się poziomem lustra wody. Po włączeniu zasilania, woda z górnego zbiornika przepływa do systemu ciśnieniowego. Woda napędza turbiny, które z kolei uruchamiają generator prądotwórczy.

Wytworzona energia elektryczna jest wprowadzana do sieci. Po opuszczeniu turbiny, woda płynie do dolnego zbiornika. Przy zbyt dużej ilości wytworzonej energii, woda jest pompowana z powrotem do wyższego zbiornika , z którego może być wykorzystana później do ponownego wytwarzania energii elektrycznej. Elektrownie szczytowo-pompowe umożliwiają zatem magazynowanie energii w postaci wody w zbiornikach. Działanie tego typu elektrowni jest dobrze znaną metodą wyrównywania wahań popytu i podaży w sieci, w sposób przyjazny dla środowiska a zarazem ekonomiczny.

Industriegeriebemotor im Einsatz in einem Pumpspeicherwerk

Przekładnia przemysłowa SK 12407w ciągłym użyciu

Projekt "Linthal 2015" obejmuje wyrobisko i budowę podziemnej centralnej stacji elektrowni szczytowo-pompowej i systemu tunelowego dla wody, która zapewnia moc. Budowa nowej ciężkiej zapory na wyższym zbiorniku zwiększy jego pojemność z obecnych 9 milionów m³ do 25 mln m³. Istniejący zbiornik wyrównawczy jest również odpowiednio rozszerzony. Prace budowlane w największej elektrowni wodnej w Szwajcarii prowadzone są na różnych wysokościach oraz pod ziemią. Główne prace prowadzone są wewnątrz góry. Zbiornik wyrównawczy znajdujący się na wysokości około 800 m jest najniższym punktem projektu. Tysiąc metrów wyżej usytuowany jest górny zbiornik Limmernboden o pojemności 92 mln m³. Na wysokości około 1700 m, i około 600 m wewnątrz góry, powstało serce tego gigantycznego projektu rozbudowy. Wydrążono ogromne komory dla czterech grup maszyn o mocy 1.000 MW. Podziemna stacja składa się z komory maszyn o długości 150 m, szerokości 30 m i maksymalnej wysokości 53 m, a także z oddzielnej krypty transformatora, o długości 130 m, szerokości 20 m i wysokości 25 m. Stacja centralna tworzy punkt łączący między dwoma jeziorami poprzez system górnych i dolnych tuneli przenoszących wodę, równoległych szybów ciśnieniowych i innych tuneli serwisowych.

Drążenie obu komór jest już zakończone. Wykopy w skale prowadzono w sposób ciągły, tzn. 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, na trzy zmiany. Każdego dnia około 800 m³ skały było usuwane z wnętrza góry. W sumie wydobyto prawie 2.445.000 m³ materiału skalnego z obu komór. Przekładnie przemysłowe NORD zostały wykorzystane w systemach transportowych, które są zlokalizowane w centralnej części projektu budowlanego "2015 Linthal". Dwa przenośniki typu "S" transportowały 500 ton materiału na godzinę na odległość 260 metrów z ekstremalnym nachyleniem 45 stopni, a różnica wysokości wynosi około 180 metrów. Urobek przenoszono następnie do kruszarki. Taśma transportowa użyta w tym przenośniku napędzana była przez przekładnię przemysłową NORD ze sterowaniem hamulcem, generując równocześnie energię elektryczną.

Na drugiej taśmie, pokruszony materiał przenoszony był do żwirowni gdzie był przechowywany, aż do dalszego przetwarzania na kruszywo budowlane do zapór lub do produkcji betonu na ściany i sufity.

Przenośnik taśmowy był napędzany przez dwie przekładnie przemysłowe NORD, które znajdowały się po lewej i prawej stronie taśmy były połączone wspólnym wałem. Każda z przekładni miała moc 250 kW i stopnień ochrony IP55. Prędkość przesuwu taśmy przenośnika wynosiła 2,2 m / s.

Komplettes Antriebssystem aus dem Hause Nord Drivesystems
Pan Eigenmann, kierownik Getriebebau NORD AG, Szwajcaria wyjaśnia: "Sprzedajemy odbiorcom korzyści - nie tylko produkty. Oferujemy również szeroki pakiet usług, Poza uruchomieniem, zapewniamy także szkolenia w zakresie obsługi technicznej tak, że klient wie na co zwrócić uwagę. Szczególnie ważne jest dla nas, aby dostarczyć kompletne systemy, które są bardzo efektywne i ekonomiczne. Użytkownicy potrzebują nie tylko komponentów napędowych, lecz kompletnego i funkcjonalnego rozwiązania systemowego. Dostosowujemy nasze rozwiązania napędowe indywidualnie dla każdego klienta."

Kierownik firmy budowlanej odpowiedzialnej za realizację projekt jest bardzo zadowolony z produktów i usług firmy NORD. "Bardzo dobra współpraca z oddziałem Getriebebau NORD w Szwajcarii była wyjątkowo korzystna dla mnie . Wszystkie nasze wymagania zostały zaspokojone. Co jest również niezwykłe to szybki czas realizacji . Wystarczyło dziesięć tygodni od zamówienia do dostawy. U innych dostawców, standardowo było to cztery lub pięć miesięcy. Podsumowując jesteśmy bardzo zadowoleni - bardzo dobry stosunek kosztów do korzyści, doskonałe doradztwo i wsparcie, dostawa na czas i ostatnie, choć nie najmniej ważne - produkty NORD zapewniły bardzo wysoką wydajność i są bardzo dobrej jakości. "