dhp technology

Rozwiązania napędowe dla innowacyjnych technologii solarnych

Słoneczna elektrownia cieplna Gemasolar w Hiszpanii wykorzystuje 5300 systemów napędowych NORD do obsługi wielu heliostatów śledzących słońce: obracanie i przechylanie tych lusterek zapewnia, że ​​odbijają maksimum światła słonecznego na wieżę pośrodku elektrowni.

dhp technology

Klient

Spojrzenie na Klienta

Torresol Energy Investments, S.A., została założona w 2008 roku jako spółka joint venture między hiszpańskim gigantem inżynieryjnym SENER i aństwowym przedsiębiorstwem energetycznym Masdar w Abu Zabi. Torresol Energy koncentruje się na budowie, eksploatacji i konserwacji instalacji CSP („Concentrated Solar Power”), a także na dalszym rozwoju tej technologii termicznej energii słonecznej. Firma prowadzi zakłady lub realizuje projekty w regionie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych.

SPOJRZENIE NA PROJEKT
Przy ogólnej mocy znamionowej wynoszącej 19 MW, produkcja elektryczna Gemasolar wynosi 110 GWh rocznie - wystarcza do zaopatrzenia około 30 000 gospodarstw domowych i do zmniejszenia emisji CO2 o około 40 000 ton rocznie. NORD DRIVESYSTEMS wyposażył każdy z 2650 heliostatów w parę napędów, czyli łącznie 5300 motoreduktorów NORDBLOC.1. Zaprojektowane z myślą o niezawodnej pracy w trudnych warunkach, umożliwiają ciągłą, precyzyjną regulację każdego lustra w celu śledzenia ścieżki słońca.

Projekt

Wyzwanie projektowe

Elektrownia Gemasolar w południowej Hiszpanii jest jedną z pierwszych tego rodzaju: rozłożony na powierzchni 185 hektarów szeroki wachlarz jednostek zwierciadlanych skupia promienie słoneczne na umieszczonym na szczycie wieży pochłaniaczu. Specjalna ciecz przepływa przez tę sekcję wieży i pochłania skupioną energię cieplną, znaną również jako „Skoncentrowana energia słoneczna” (CSP). Gorące medium przepływa następnie przez wymiennik ciepła, gdzie jest ponownie schładzane, a powstająca para wodna napędza turbinę parową zasilającą generator. System pozwala również na skierowanie części przepływu do zbiornika, przechowywanie go w celu wytworzenia energii po zachodzie słońca.
Niech stanie się światłość. – Lustra są zaprojektowane tak, aby obracały się i przechylały, zapewniając, że jak najwięcej światła słonecznego odbija się w kierunku wyznaczonego miejsca na wieży - od świtu do zmierzchu, dopuki lustro pozostaje w zasięgu słońca. Każdy heliostat musi oczywiście być ciągle przez cały dziań, aby uchwycić maksimum światła i mocy cieplnej.
UNieporęczne olbrzymy. Biorąc pod uwagę rozmiar, wagę i kształt luster, działanie każdego z nich jest uzależnione od mocnego, solidnego i niezawodnego napędu, zapewniającego ciągłe śledzenie słońca. Ponadto wszystkie stosowane tutaj urządzenia muszą tolerować narażenie na ekstremalnie wysokie temperatury otoczenia. Co więcej, każdy heliostat ma płaską powierzchnię około 120 m², co czyni go wyraźnie podatnym na silne wiatry i wichury, które od czasu do czasu występują w tym regionie.

Rozwiązanie

Rozwiązanie dla aplikacji

Heliostaty w zakładzie Gemasolar są wyposażone w wytrzymałe motoreduktory wielkości 5 z serii „NORDBLOC.1” produkcji NORD DRIVESYSTEMS. Dwa takie motoreduktory umożliwiają ruchy lustra wzdłuż dwóch osi oraz dokładne śledzenie ścieżki Słońca. Konstrukcja przekładni NORDBLOC.1 nie tylko nie wymaga dodatkowych otworów do montażu, ale także zapewnia szereg innych wyjątkowych właściwości i korzyści w szczególnie wymagających aplikacjach:

  • duże wymiary łożysk,
  • rozłożona topologia łożysk,
  • wyższa tolerancja sił poprzecznych,
  • wyższa tolerancja sił osiowych,
  • bardzo długa żywotność łożysk.


Odporne, lekkie, elastyczne. – Aluminiowe korpusy reduktorów nie wymagają lakierowania, ponieważ zapewniają solidną, naturalną ochronę przed korozją od razu po wyjęciu z opakowania. Modele te, oparte na konstrukcjach zoptymalizowanych pod kątem MES, są znacznie lżejsze niż przekładnie wcześniejszej generacji, a jednocześnie są bardziej wytrzymałe. Udowodniono, że działają niezawodnie w niesprzyjających warunkach, takich jak wysokie temperatury otoczenia. W przypadku jeszcze bardziej wymagających wymagań, np. do pracy w obszarach zagrożonych wybuchem, na żądanie mogą być dostarczone wersje ATEX. Użytkownicy mogą albo wybrać niedrogi bezpośredni montaż silnika, albo skorzystać z bardzo krótkich, zajmujących mało miejsca i lekkich adapterów IEC. Wentylacja jest zapewniona we wszystkich pozycjach montażowych.