PASLANMAZ ÇELİĞİN YERİNİ ALÜMİNYUM ALIYOR

HİJYENİK TAHRİK ÇÖZÜMLERİ İÇİN
YIKANABİLİR REDÜKTÖRLER VE ÖZEL YÜZEYLER

Yiyecek ve içecek sektöründe ve farmasötik ürünlerin üretiminde makineler ve fabrikalar için hijyenik tasarım olmazsa olmazdır. Genellikle süreç esnasında yapılan periyodik temizlik ve sterilizasyon, üretim tesislerinde kullanılan tahrik teknolojisinde daha fazla ihtiyaç duyulan önemli bir hijyen gereksinimidir. Özel yüzey işlemi ve yeni, yıkanabilir helisel redüktör serisi gibi gelişmeler sunan tahrik sistemi üreticisi NORD DRIVESYSTEMS makine üreticileri ve kullanıcılar için teknik ve ekonomik açıdan cazip çözümler sunmaktadır.

YIKANABİLİR - EŞSİZ GÖVDE - NSD TUPH -
ÖZELLİKLE GIDA SEKTÖRÜ İÇİN

NORD'un yeni, iki kademeli helisel konik dişli redüktörleri bütün kurulum posizyonlarında kolayca temizlenebilir

Motorlu redüktörlerde yağ sızdırmazlığı sağlayan ıslak hücre versiyonları sunan NORD DRIVESYSTEMS, uzun bir süredir yiyecek ve içecek sektörüne yönelik hijyenik tahrik çözümleri sunuyor. Bütün ürün serisinde, geniş sıcaklık aralığında çalışmaya uygunluk, koruyucu cilalar ve özel yağlama maddelerini içeren özel modifikasyonlar yer almaktadır. Yıkanabilecek şekilde optimize edilmiş yeni, iki kademeli helisel konik dişli redüktörleri piyasaya sunan NORD, aynı zamanda sık, yoğun ve sert temizlik proseslerine dayanacak şekilde tasarlanmış çözümler sunmaktadır. Bu sistemler, asit ve alkali çözümlerle birlikte kullanıma uygundur. Bütün harici yüzeyler geniş çaplı ebatlarda tasarlandıkları için temizlik sıvıları bütün kurulum pozisyonlarında her yüzeye kolayca ulaşır. Ayrıca, hiçbir girinti ve boşluk yoktur. Alüminyum pres dökümden imal edilen redüktör gövdeleri, çelik modellere kıyasla korozyona karşı oldukça dirençlidir. Yenilikçi NSD tupH yüzey işlemi gibi ek önlemlerle özel uygulamalar için ekstra koruma ile donatılabilirler. Kanıtlanmış UNICASE prensibine göre tasarlanan bu ürünler olağanüstü stabilite sağlar. Bu ürün serinde 90 ile 660 Nm arasında tork değerlerine sahip beş farklı gövde boyutu bulunmaktadır. Bütün modellerin iki farklı versiyonu vardır: açık gövde stili – çok hafif ve bir o kadar sağlam bir yapıdadır – ve kapalı tip.

Yıkanabilir redüktörler özellikle küçük ve hafiftir. Önceki modele kıyasla güç yoğunluğu %60 oranında iyileştirilmiştir. Böylece sadece yiyecek sektörü uygulamalarına değil, standart helisel konik dişli redüktörlerin kullanıldığı konveyör teknolojisi gibi uygulamalara da uygundurlar. Ağırlıkları azaltıldığı için, özellikle motorlu redüktörlerin yer değiştirmesi gereken uygulamalarda enerji tüketimi minimize edilmektedir. Yeni, kompakt redüktörler daha büyük ve çok esnek çıkış mili rulmanlarına sahip olduğundan yüksek güçlere uygundur. Gerektiğinde, isteğe bağlı çift conta ile daha güvenli hale getirilebilir. Redüktörler, kısa IEC adaptörü ile donatılmışlardır. NORD'un bütünüyle son teknoloji motor serisi ve diğer marka motorlar ile kombine edilebilen bu üniteler, müşterilere tahrik çözümlerini esnek bir şekilde yapılandırma olanağı sunar. Yıkanabilir redüktörlerin 2012'nin ikinci çeyreğinde piyasaya sunulması bekleniyor.

Paslanmaz çeliğe alternatif: NSD tupH

Optimize yüzeyler, NORD'daki gelişmelerin diğer bir odak noktasıdır. NSD tupH contalı yüzey dönüşüm sistemini piyasaya sunan şirket, şimdi genellikle paslanmaz çelik ünitelere ihtiyaç duyan olağanüstü hijyenik karakteristikler için çok yönlü bir çözüm getiriyor. Bu tasarımda redüktör kaplanmıyor, bunun yerine yüzeyi özel bir işlemden geçiriliyor. Çok dayanıklı olan bu son yüzeye herhangi bir materyal uygulanmasına gerek kalmaz. Bu işlem, alüminyum redüktör muhafazalarını 6 – 7 kat sertleştiren katalitik bir sürece dayanır. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için işlenmiş materyale sızdırmazlık malzemesi uygulanır. NSD tupH yüzeyli motorlu redüktörler yiyecek, içecek ve eczacılık sektöründe kullanılan kimyasal temizlik işlemleri gibi çok zorlu çevresel koşullara karşı da dayanıklıdır. Kapsamlı testler, sert temizlik kimyasallarının ve yüksek basınçlı temizlik maddelerinin yanı sıra tuzlu suya bir yıl boyunca maruz kaldıktan sonra bile NSD tupH yüzeylerin herhangi bir hasar görmediğini göstermektedir. Tuz püskürtme testlerinde 1000 saatten sonra herhangi bir korozyon görülmedi. NSD tupH yüzeyler, çarpma dayanım testinde de standart sistemlere kıyasla üstün performans gösterdi. Koruyucu kaplamalı veya cilalı redüktörlerde kullanıcılar – örneğin hasar gördüğünde – daima bu katmanların (cila, nikel veya nikel/teflon kombinasyonları) soyulabileğini göz önünde bulundurmalıdır. NSD tupH redüktör tasarımlarında bu imkânsızdır. İşlenmiş yüzeyler çizilmeye karşı dayanıklıdır, çok dirençlidir ve korozyona uğramaz.

Sınırlı sayıda spesifik model yerine geniş ürün yelpazesi

Çoğu üreticinin sadece birkaç tahrik sistemi türü için ürettiği paslanmaz çelik modellerden farklı olarak NSD tupH işlemi çok geniş bir ürün yelpazesine hitap etmektedir. Kullanıcılar, neredeyse bütünüyle alüminyumdan imal edilmiş redüktörler arasından seçim yapabilir. Ağırlık faktörü diğer bir avantajdır. Temel malzeme olarak alüminyum, çelikten çok daha hafif olduğundan bu çözümde ağırlık daha azdır ve dolayısıyla makine mühendislerine daha iyi kurulum seçenekleri sunar. Dahası, temel malzeme seçenekleri sayesinde NSD tupH birimler paslanmaz çelik sistemlerden daha ucuzdur.