NORD motorlu redüktörler

Durance Granulats taş ocağı için

SMIL, güney Fransa'da Durance Granulats tarafından işletilen Gardanne taş ocağındaki yeni konveyör sistemi için Nord Drivesystems motorlu redüktörlerini tercih etti. Bu kapasiteyi %25 artırıp, yıllık işlenmiş maden ağırlığını 400,000 tondan 500,000 tona taşıyacak.

Antriebstechnik von Nord in einem Steinbruch

SMIL

Müşteri

Müşteriye Odaklanma

smil_customerfocus

Montpellier yakınlarındaki Frontigan merkezli bir metal yapı uzmanı SMIL yani açılımı Société de Montage Industriels du Languedoc, genellikle ağır yükler için tasarlanan kompleks konveyör sistemler üreticisidir. Şirket öncelikli olarak üç piyasadaki müşteriler için hizmet etmektedir: taş ocakları ve madenler, endüstriyel binalar, ve havacılık ve denizcilik uygulamaları. SMIL özel sistemler düzenler ve üretir ve tüm gerekli yerinde kurulum hizmetlerini sağlar.

Projeye Odaklanma
Güney Fransa'da Gardenne'daki Durance Granulats taş ocağında SMIL tarafından sağlanan yeni bir intralojistik sistemi işletmenin verimliliğini geliştirir. NORD'un SK90 serisi sarmal konik dişli motorları ile donanımlı yeni bantlı konveyörler, bir yerine üç malzeme kaynağının işlemesini sağlar ve üretim kapasitesini yıllık olarak % 25 artırıp işlenmiş malzemeyi yeni toplam olarak 500,000 tona çıkartır.

Proje

Proje Görevi

smil_applicationsolution

Bir EUROVIA grup alt kuruluşu olan Durance Granulats, yapı malzemelerinin elde edildiği ve işlendiği temel bileşenlerin olduğu Güney Fransa'daki Gardanne'da bir taş ocağı işletir. Bu sitenin üretim kapasitesini artırmayı amaçlayarak şirket, 25 yeni bantlı konveyörden oluşan bir toplam işlem tesisinin kurulumunu tamamlamak ve tasarımını işlemek için bir metal inşa uzmanı olan SMIL'ye dönüştü. Önceki, artık modası geçmiş tesis kısmen yıkılmış ve süreçte tamamen teknoloji bakımından yenilenmiştir.
Daha fazla kaynaktan faydalanın. – Yeni kurulum için anahtar bir hedef, önceden yapılan tek bir kaynak yerine üç farklı kaynaktan faydalanmayı sağlamak için kapasiteleri geliştirmekti. Projenin tamamlanmasından sonra, kum, çakıl, kırmataş, ve ham cevher artık taş ocaklarından ve ayrıca 30km uzaklıktaki ikinci bir siteden de elde edilebilir. Bu ürünler öncelikli olarak yol yapımında alt temel ve temel katmanlar için kullanılmaktadır. Üçüncü kaynak, malzemelerin kamu inşa projelerinin yapı enkazından kurtarıldığı yer olan bir geri dönüşüm tesisidir. SMIL'in yeni konveyör sistemi ham maddelerin varış noktası, işlem makineleri ve ürünlerin taş ocağını terk ettiği yer arasında bağlantılar sağlar.

Uzun ömürlü tasarım. - SMIL'nin bantlı konveyörleri yalnızca başlangıçta güvenli işletimi gerçekleştirecek değil, ayrıca uzun süreli çalışmada da güvenilir performansı sağlayacak tahrik çözümleri gerektirdi. Yine de, eğer herhangi bir motor arızası oluşmasında, tahrik sistemi esnek değişimler sağlamak zorundaydı.

Çözüm

Uygulama Çözümü

UNICASE helical bevel gear motor, Kegelradgetriebemotor, motoriduttori ortogonali UNICASE

Düşük bir bütçeye rağmen NORD, konveyör kurulumu için oldukça güvenilir, güvenli ve hizmet etmesi kolay tahrik sistemleri çözümleri sağlayabilmiştir.

Entegre güvenlik. - Bantlı konveyörler, IP55 standardı onaylı olan ve bir geri dönüşı sisteminee sahip SK 90 serisi helisel konik dişli redüktörlerle donanımlıydı. Son bahsi geçen, yük ağırlığı altında bandın geriye doğru koşmayı önlemek için konveyör durmuşken çalışan bir mekanizmadır. Bu cihaz dişlerle birleştirilmiştir. NORD 2.2 kW'tan 22kW'a sınıflandırılmış toplamda 26 dişli motor sağlamıştır.

Dayanıklı ve kullanıcı dostu. - Mil yatakları ile entegreli tek aprça UNICASE tahrik kaplamaları maksimum burulma dayanımı ve mükemmel dairesel ve eksenel güç kapasiteleri sağlar. Tüm yatak yüzeyleri tek bir işlemde işlendiği için, bu dişler özellikle uzun bir yaşam süresi elde eder. Motorlu redüktörleri, konveyörlere takmak için SMIL'nin fabrikasında bir ön toplantı gerçekleştirilmiştir. IEC tertibatlı üniversal motorlar, eğer motor bozulursa çabuk ve kolay değişimleri sağlamak için kullanılır.

Kapsamlı işbirliği. - İlk mühendislik aşamalarında SMIL ayrıca hedef uygulama için en uygun donanımın teknik özelliğini asiste eden NORD ekiplerinden destek almıştır. Kompleks Gradenne projesi üzerindeki iş çalışma halindeyken, NORD tahrik sistemleri, Durance Granulats tarafından işletilen başka bir tesiste yüklü birtakım diğer konveyör bantları için de seçilmiştir.

Bu da artık sadece bir değil, üç farklı materyal kaynağının kullanılabileceği anlamına geliyor: birincisi malzeme sahasında olan; ikincisi taş ocağından 30 km ileride bulunan ve başta yol işleri (yol tabanı ve alt zemin tabakaları) olmak üzere endüstri ve özellikle Gardanne enerji istasyonundan sülfür emisyonlarının giderilmesinde kullanılan kum, çakıl, balast ve maden işletme malzemeleri üretimi içindir. Üçüncüsü kamu işlerinde ortaya çıkan hafriyattan malzeme kurtarmak amacıyla bir geri dönüşüm tesisinden geliyor. Konveyörler ham maddenin varış noktası, geri kazanım makinesi ve taş ocağından ayrıldığı nokta arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Kegelradgetriebemotor SK 90 mit IP 55 und mechanischem Sicherheitssystem
Durance Granulats Operasyon Müdürü Mathieu Kasprzak "Bu yeni sistemler için Nord Drivesystems’ın ürünleri elbette hem performans hem de esneklik bakımından ilgimizi çekti." diyor. "Teknik özellikleri karşılaştırdıktan sonra, Nord'un hem teknik hem de ekonomik açıdan en iyi çözümü sunduğunu gördük. Çok kısıtlı bir bütçeyle sahip olabileceğimiz dayanıklı ve son derece güvenilir bir çözüme ihtiyacımız vardı" diyor SMIL Proje Müdürü Herry. Nord'un SK90 tipi konik motorlu redüktörleri seçildi. IP55 standardına uygun ve ayrıca geri dönüş kilidi var. Geri dönüş kilidi, konveyör durduğunda bandın yük altında geriye doğru gitmesini önlemek için devreye giren mekanik bir sistemdir. Bu aygıt redüktörlere entegre edildi. Toplamda, gücü 2,2 kW ile 22 kW arasında değişen 26 adet motorlu redüktör alındı.

25 bant konveyörlü sistemin faaliyete geçmesi ve çalışır duruma gelmesi için altı ilâ sekiz aylık bir süre gerekiyordu. Atölyede ön montaj yapılarak motorlu redüktörler konveyör millerine bağlandı. IEC flanşlı üniversal motorlar tercih edildi. Bir motor arızası olduğunda, arızalı motor kolayca yedeğiyle değiştirilebilecek. "Bir arıza durumunda müşterinin zaman kaybetmeden tamir işlemini yapabilmesi için üniversal ekipmanlar istedik, ancak Nord satış sonrasında hizmet verme taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı. Sadece 2 gün içinde sahada hizmet veriyorlar. Ön çalışma aşamalarında da Nord ekibinden teknik destek aldık. Bu uygulamaya en uygun ekipmanı seçmemize yardımcı oldular." diyor SMIL proje müdürü Herry.

Bunu yanı sıra, Durance Granulats’ın başka bir tesisindeki 7 – 8 konveyör için bir düzine daha Nord Drivesystems motorlu redüktör seçildi. "Sonraki projelerimizde çözüm ortaklarımızdan biri kesinlikle Nord olacak." diyerek sözlerini noktalıyor Herry.

Case_study_download_teaser