Ambit Projects

Gıda endüstrisi için çok yönlü tahrik sistemleri

Makine üreticisi olan Ambit Projects, tarım ürünlerinin yıkanması için NORD motorlu redüktörleri kullanmaktadır. Korozyona karşı, nsd tupH yüzey dönüşüm koruması ile üniteleri tamamen korur.

Proje

Proje İçeriği

Avrupa’nın önde gelen taze ürün yetiştiricilerinden bir İngiliz üretici, uzun süreden beri, Ambit Project’in müşterisidir. Son kullanıcı, sebze kesme ve paketleme makine hattı için büyük bir iyileştirme ve kapasite artırımı istemektedir.

Agresif ortam şartları: Motorlu redüktörler, yıkama nedeniyle suya ve köpük yapıcı maddelerin yanı sıra, sürekli olarak yıpratıcı ortam şartlarına maruz kalmaktadırlar. Güçlü özelliklere sahip korozyona dayanıklı boya kaplamaları dahi uzun süre koruma sağlayamamaktadır. Mevcut boyalar zaman içinde çatlamakta ve yüzeyden ayrılmaktadır. Sonuç olarak; gıda türevlerine teması önlemek için, zırh benzeri bir koruma gerekmektedir. En fazla etkilenenler, taşların ve toprağın yıkama prosesine yakın bulunan, bantlı konveyörlerdeki motorlu redüktörlerdir.

Bütünleşik koruma gerekliliği: Makine üreticisi, sonrasında prosese daha uygun bir bantlı konveyör ve ek koruma gerektirmeyecek ama kendinden korozyon korumalı bir tahrik ünitesi arayışına girdi. Böyle bir tahrik çözümü ile Ambit Project sadece kendilerinin değil, aynı zamanda son kullanıcının da bakım giderlerini ve çabalarını önemli ölçüde azaltmak istiyordu. Her ne kadar korozyon koruması ana sorun olsa da her yeni tahrik ünitesi aynı zamanda gıda endüstrisi hijyen gerekliliklerini karşılamalı, dezenfektan ve temizlik maddelerine karşı dayanıklı olmalıdır.

Müşteri

Merkezi İngiliz şehri King‘s Lynn'de bulunan Ambit Projects Ltd., 25 yıldan uzun bir süredir tarım ürünlerinin temizlenmesi, işlenmesi ve paketlenmesi için özel makineler tasarlıyor ve üretiyor. Gıdalarda kullanılabilen malzemeler temelli olarak, belirtilen ekipmanları düşük bakım maliyetli ve aynı zamanda yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu olarak tasarlamaktadır.

Proje hakkında: Gıda işlemlerinde kullanılmak üzere NORD; İngiliz Ambit Projects üreticisine, korozyona dayanıklı tahrik ünitelerini pürüzsüz yüzeyli motorlarla, SMI serisi sonsuz vidalı redüktörleri akuple ederek sunmuştur. Tüm ünitelerin nsd tupH yüzey dönüşüm koruması ile döküm üzerinde izolasyonu sağlanmıştır.

  • · Bu şekilde, IP66/IP66K koruma sınıfı ve yüksek basınçlı buhara karşı dayanım sağlar.
  • · pH Değerleri 2 ila 12 arası değişen deterjanlara karşı korur.
  • · Toz tuz sprey testlerinde, 2,000 çalışma saatine kadar korozyon gözlenmemiştir.Çözüm

Uygulama çözümü

Ambit Projects, tüm konveyör tahrik üniteleri ve yenilenen makinalardaki redüktörleri, NORD’dan yeni nsd tupH üniteleri ile değiştirdi. nsd tupH uygulanmış yüzey dönüşüm sistemi; alüminyum yüzeylerinin özelliklerini, elektrokimyasal prosesten geçirerek, kalıcı olarak iyileştirir. Bu işlem uygulanan gövdeler sadece dayanıklı hale gelmekle kalmaz, fiziksel zararlarda bile korozyon oluşmasına imkan vermez.
Gıda endüstrisi için en iyi hale getirilmiştir.- Sebze işleme fabrikasında kullanılan tahrik üniteleri, paslanmaz çelik standart parçalarla donatılmakla beraber, aynı zamanda paslanmaz çelik çıkış miline sahiptirler. Sistem soğutmasız (fansız) pürüzsüz yüzeyli motorlar ile SMI serisi sonsuz vidalı redüktörlerin akuplajından oluşmaktadır. NORD, hijyen gerekliliği bulunan uygulamalar için belirtilen bileşenlerin yanı sıra farklı redüktör tiplerini de optimal çözüm olarak sunmaktadır. Tüm yüzeyleri, pürüzsüz yüzeylerden oluşmakta ve ölü yüzeyler oluşmamaktadır, bu şekilde kirler kolayca birikmez ve yıkama için kullanılan akışkanlar kolayca akar.

Tüm yönlerden ekstra güçlü .- nsd tupH yüzey korumalı NORD tahrik sistemleri, FDA21 CFR 175.300 bendine göre gıda uyumluluğu onaylıdır. Pek çok muayene ve testten geçmiştir:

  • * ASTM D714’e göre kabarma testi
  • * ASTM D610-08’e göre korozyon testi
  • * DIN EN ISO 2409’a göre ASTM D1654-08 çizik testi
  • *DIN EN ISO 9227’ye göre ASTM B117-99 normuna uygun tuz spreyi testi
  • *ASTM D3170’e göre çentik testi Dahası, gıda sektörüne kullanılan genel temizlik maddelerine karşı, başarılı test sonuçları elde edilmiştir.

Örnek Çalışma İndir

Case_study_download_teaser

Arnreiter örnek çalışmayı buradan indirin indir | PDF (489 KB)