GELİŞMİŞ AYIRMA TEKNOLOJİSİ:
GIDA SEKTÖRÜ İÇİN GÜVENİLİR TAHRİK SİSTEMLERİ

Çekirdekli meyveler en iyi nasıl ezilir veya balık eti kılçığından en güzel nasıl ayrılır? Malzeme israfı yapmadan etin siniri ve kıkırdağı nasıl ayrılır? Meyve püresi yapmak için kaşıkla meyveleri elekten geçirmekle veya tavuk çorbası hazırlamakla saatlerini harcamış her amatör bir şef bu soruları bilir. Gıda sektöründe, bu yöntemlerin otomatikleştiren sistemler var ve elle yapılan bu zaman alıcı işlemleri gereksiz kılıyor. Yumuşak separatör denilen sistemler, çok sayıda temel besin maddesinde bulunan katı ve yumuşak bileşenleri nazik bir şekilde ayırıyor. Gıda sektörünün gereksinimlerine uygun sağlam, güvenilir tahrik teknolojisi bileşenleri sürekli olarak yüksek kaliteli ürün üretmek için önemli bir ön koşuldur.
Kegelstirnradgetriebemotor von Nord als Antriebsmotor für Hygienische Press- / Trennmaschine

BAADER 605

Temiz iş

Gıda sektöründe lider makine ve işleme tesisi üreticisi BAADER grubu, 40 yıldan uzun bir süre önce etin sinirini ve kıkırdağını kusursuz bir şekilde ayırmak için bir teknoloji geliştirdi. Zamanla ürün yelpazesi genişledi ve şimdi et ve tavuk ürünlerinin sinirini ayırmak, balık kılçığını ayıklamak, meyve ve sebzelerin posasını ayırmak ve paketlenmiş gıda ürünlerini açmak için kullanılabilecek farklı performanslara sahip yumuşak separatörler içeriyor. BAADER yumuşak separatörlerde, sıkma bandını hareket ettirmek için motorlu redüktör ile çalıştırılan bir dişli zincir kullanılmaktadır. Sıkma bandı ürünü delikli tambura aktarır ve perforasyon sırasında yumuşak bileşenleri sıkıştırırken katı partiküller tamburun dışında kalır. Ayarlanabilir bir silindir kullanıcıların ürün/kalite oranını ayarlamasını sağlar.

Bu yöntem maksimum ürün kalitesi ve minimum sıcaklık artışı sağlar. Sıkma bandı sistemi yeterli esneklik sunduğu için kaynak ürünün hücre yapısı zarar görmez. Aynı zamanda, et işleme prosesinde istenmeyen katı bileşenler son üründen ayrılmış olur. Son olarak, bu yöntem manuel ürün ayırmaya kıyasla önemli ölçüde zamandan tasarruf sağlar ve standart bir son ürün ortaya çıkarır.

Çok yönlü makineler

BAADER'in yumuşak separatörleri 1960'lı yıllarda geliştirildi ve o zamandan bu yana, örneğin temizlik seçenekleri bakımından, sürekli olarak optimize edildi. Bu sistemler uluslararası ölçekte kabul görmüş hijyen standartlarına uygundur. NORD Drivesystems helisel konik dişli motorlu redüktör, bazı modellerde tahrik ünitesi görevi görür. Bunlardan biri BAADER 605 tipidir ve bu model delikli tamburdaki delik boyutu, besleme tipi, ürün, besleme sıcaklığı ve seçilen basınca bağlı olarak saatte yaklaşık 3.000 kilogramlık maksimum performansa ulaşabilir, bu nedenle kesintisiz yüksek hacimli işlemeye uygundur. Kullanıcılar delikli tamburda 1,3, 2, 3, 5 veya 8 mm delik çapını seçebilir, diğer boyutlar talep üzerine sunulur.
Kegelstirnradgetriebe im Einsatz in der Lebensmittelindustrie
Kişiye özel tahrik teknolojisi

Tahrik teknolojisi uzmanı NORD, yumuşak separatörler için dayanıklı helisel konik dişli motorlu redüktörler üretmektedir – BAADER SK 9016.1, SK 9022.1 ve SK 9042.1 redüktör tiplerini kullanır. Bu tahrik sistemleri, uzun ömürlü mukavemetlerini kısmen NORD motorlu redüktörlerin UNICASE tasarımına borçludur. Tek parça döküm ve entegre rulman yataklarından üretilen gövde, tork ve radyal güçlerin etkisiyle bükülebilen birleşme yüzeylerini elimine eder. Dayanıklı, aşınmaz dişlere sahip yüksek verimli redüktörler de çalışma sırasında yüksek güvenilirlik sağlar. NORD'un müşterilerine ve kullanıcılarına sunduğu kapsamlı danışmanlık hizmetleri tedarikçi seçimini etkileyen bir diğer faktördür. Örneğin NORD, IE2 motorlara geçiş hazırlığı sırasında, verimli tahrik teknolojisi ve uygulamaya özgü enerji tasarruf konseptleri geliştirme konusunda kapsamlı deneyimiyle BAADER'e danışmanlık da yaptı. BAADER Separatör Teknolojisi departmanında Satış Müdürü olarak görev yapan Martin Schaarschmidt “NORD ailesi olarak bize kişiselleştirilmiş tahrik çözümleri sunan güvenilir ve uzman bir partner bulduk” diyor. “Özellikle, NORD uzmanlarına danışabilmek içimizin rahat olmasını ve bütünüyle kendi ürünlerimize odaklanmamızı sağlıyor.”