Bagaj Taşıma

Hamburg Havaalanı

Hamburg'taki büyük uluslararası havaalanı geçtiğimiz birkaç yıl içinde sistematik olarak modernize edildi ve kapasitesi genişletildi. 1. Terminal tamamen yenilendi ve 2. Terminal'deki konveyör teknolojisi bütünüyle yeniden yapılandırıldı ve son teknolojiye sahip bir sistem haline getirildi. Yeni Airport Plaza, iki terminal arasındaki açığı kapatıyor. Artan yolcu sayısı açısından etkili bagaj taşıma ve depolama düzeni çok önemlidir.

Gepäckförderanlage mit Getriebemotoren von Nord

Hamburg Havaalanı

Havacılık güvenliği, yolcuların ve bagajların yolculuktan önce kontrol edilmesini gerektirir. Uluslararası havaalanlarında işlemleri hızlı yapabilmek ve olabildiğince otomatikleştirebilmek için yeni trend, bagaj kontrol işlemini perde arkasına taşımak. Bağlantılı Hamburg sistemi bütün kontrol seviyelerini birleştiriyor. Olağanüstü güvenilir ve aşınma düzeyi düşük taşıma teknolojisi yüksek kullanılabilirlik sağlıyor. İş durdurma süreleri ve işletme maliyetleri minimize edildi. Yüksek performanslı takip ve izleme sistemi bütün bagajları takip ediyor. Optimize yer kullanımı, erken bagajı yani önceki akşam kontrol edilen bagajı ek iş gerektirmeden hızlı bir şekilde sonraki işleme hazırlayabilir. Takip, izleme ve otomatik sınıflandırma, çok sayıda bagaj olan sistemlerde bile işlemlerin ekonomik ve dakik bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Bütün kontrol seviyelerinde otomatik bagaj taşıma

Check-in sırasında bagajları tartma ve etiketleme işlemlerinin yapıldığı ilk konveyör bandına yüklenir. Toplam 108 check-in masasının arkasında bulunan ortak bir konveyör bandı bagajları sınıflandırmak üzere toplar. Bagaj tarama sistemi alarm vermezse yolcular bagajlarını ancak varış havaalanında görür. Yolcuların görüş alanının dışında, büyük bir bölümü otomatik olarak gerçekleştirilen güvenlik kontrolü - tanımlama ve çoklu kademe - işlemleri birbirini izler. Öncelikle, check-in işleminde yerleştirilen bagaj etiketleri taranır ve daha sonra takip edilmek üzere arşivlenir. Daha sonra, istisnasız bütün bagajlar tam otomatik güvenlik kontrolüne tabi tutulur, tamamen güvenli olarak kategorize edilen bagajlar uçağa yüklenebilir.

Kontrol seviyelerinden sorunsuz geçen bagajlar bekletme bölümleri ve hızlandırma bantları aracılığıyla boşaltma tablaları olan sınıflandırma konveyörü üzerine ayrılır. Bütün bagajların serbest boşaltma tepsisinde hassas bir şekilde konumlandırılması için hızlandırma bantları akıllı bir sisteme bağlıdır. Bu noktada 1.000'den fazla sensörle donatılan sistem hangi boşaltma tepsisinde hangi bagajın bulunduğunu net olarak tespit eder. Gereken sürede ilgili boşaltma tepsisi doğru uçağın yükleme tablasına boşaltılır, yer personeli uçağa yüklenmesi için bagajı konteynerlere veya nakliye arabalarına yerleştirir.

Steckbare trio SK 300E Antriebe
İhtiyaçlar ve zorluklar: Zorlu bir takip ve izleme mimarisinde tahrik teknolojisi
Hamburg Havaalanı her yıl dokuz milyon bagajı işlemden geçiriyor. Bagaj işleme personeli açısından konveyör sisteminin güvenilirliği ve hataların önlenmesi en yüksek önceliğe sahiptir. Sistemdeki tek bir bileşenin bile arızalanması kuyruk oluşmasına ve kabul edilemez gecikmelere neden olabilir.
Bagaj taşıma sisteminde bagaj birleştirme, besleme, bekletme ve sınıflandırma için yatay, yukarı ve aşağı nakil işlemlerini yönetmesi gereken birkaç kilometre uzunluğunda konveyör bantları bulunmaktadır. Minimum kablo bağlantısı ve kurulum işlemi için esnek konveyör sistemine uygun tahrik konsepti geliştirildi. Bakım gerektiğinde hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilen takılabilir, entegre NORD trio SK 300E tahrik üniteleri, konveyörleri hassas bir şekilde hızlandırır ve yavaşlatır. Frekans invertörü doğrudan motor terminal kutusunun üzerine monte edilir. Profibus DP bağlantısı, bütün kontrol ve arıza tespit işlevlerinin uzaktan kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca, invertör manuel hız ve yön adaptasyonu için kontrollerle donatılmıştır.

Dayanıklı, takılabilir NORD tahrik teknolojisi, sistemi güvenilir ve maliyet etkin hale getirir

Daha karmaşık uygulamalarda, bagaj rotatörleri ve ayar cihazları SK 700E serisinden frekans invertörleri gerektirir. NORD, bu kontrol kabini aygıtlarını 1,5 kW ile 160 kW arasında değişen orta ve yüksek güç aralığı için tasarladı. POSICON pozisyon kontrolü ile donatılan bu aygıtlar bağımsız bir şekilde göreceli ve mutlak konumlandırma yaparak maliyet etkin bir konumlandırma çözümü sunar.

İşleme ara vermeden: Yeni bir tahrik sistemi tedarikçisi ile yeni yapı ve kısmi modernizasyon

Son genişletme ve modernizasyon çalışmaları sayesinde Hamburg Havaalanı artan yolcu ve bagaj sayısına cevap verebiliyor. Şu an, havaalanı yılda on iki milyon yolcu kapasitesine sahip. Proje, bağlantılı tek bir bagaj konveyör sisteminin ilk kez kullanılmasını kapsıyordu. 2005 yılında, 2. Terminal'deki konveyör sistemi çalışmasına ara verilmeden değiştirildi ve modernize edildi. Üç yıl sonra, tek bir sistem oluşturmak için paralel konveyör mimarileri birleştirildi. Bütün bagaj güvenlik kontrolleri şu an bodrum katında gerçekleştirilmektedir. Böylece yenilikçi, esnek ve şaşırtıcı derecede verimli bir ara depolama sistemi kullanıldı. Aynı zamanda, havayolları arasında transfer bagajı işlemleri büyük ölçüde basitleştirildi.

Hamburg Havaalanı yan kuruluşu Real Estate Maintenance Hamburg GmbH, Elektrik Mühendisliği Operasyon Müdürü Roger Mest, havaalanı faaliyetini sürdürürken dönüşümün herkes açısından büyük bir başarı olduğunu düşünüyor. NORD bunun başarabilmek adına iyi bir iş çıkardı. Hamburg Airport havaalanının NORD genel merkezlerine yakın olması bir tesadüf olarak görülebilir. NORD Manchester, Liverpool ve Birmingham'ın yanı sıra Ottawa, Johannesburg ve Taipei dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanında çok sayıda havaalanını donattı. Mest şöyle özetliyor: “Deneyimli bir havaalanı ekipmanı tedarikçisi olarak NORD'u seçtik. Teknik bilginin bulunduğumuz bölgeden gelmesi bir avantaj. Güvenilir bir partnere sahip olmak bizim için çok önemliydi.". Modernizasyon sırasında, havaalanı şirketi tahrik sistemi tedarikçisini değiştirdi. Mest: "İşlenmesi gereken bagaj sayısı çok fazla olduğu için konveyör sistemindeki arızaları karşılayamıyoruz. Bu dönüşümden önce, tahrik teknolojisinde bazen can sıkıcı olan sorunlarla defalarca karşılaştık. Tahrik ünitesi sayısında büyük bir artış olmasına karşın şu an çok az arıza meydana geliyor ve birçoğu hızlı bir şekilde yerinde giderilebiliyor. Kurulan teknolojiden çok memnunuz. Hepsinden önemlisi, çok sayıda bagajı işlemden geçirebileceğimizi ve sistem arızası nedeniyle uçakların rötar yapmasına gerek kalmayacağını biliyoruz."

Dezentrale Antriebstechnik zur Flughafengepäckförderung