SYMACH PALETLEME MAKİNELERİ İÇİN UYARLAMA
KİTİ: NORD DRIVESYSTEMS MOTOR-ÜSTÜ ÜNİTELERİ
SERVOLARIN YERİNİ ALIYOR

Hollanda şirketi SYMACH Palletizers Yönetici Direktörü ve ortağı olan Sacha Bakker, NORD DRIVESYSTEMS ile yapılan kapsamlı müzakerelerden sonra önemli bir karar aldı. Gelecekte SYMACH paletleme makineleri dağıtık tahrik teknolojisini kullanacak. Motorlu redüktörler ve motor-üstü frekans invertörleri nden oluşan NORD tahrik üniteleri, gereken dinamik performansı makine geliştiricileri için yeni tasarım olanaklarıyla birleştirerek iyileştirilmiş güvenilirlik ve çeşitli maliyet tasarruf seçenekleri sunuyor. Bu ileri teknoloji mühendislik projesi uzun vadede uygulamaya konulacak. Entegre motor kontrollü paletleyicilerin ilk serisi artık dünya genelinde başarılı bir şekilde kullanılıyor.
Energiesparende Getriebemotoren mit dezentraler Antriebstechnik SK 200E

Konveyör bandında yüksek hızda taşınan torbalar motor-üstü kontrol sistemli birkaç motorlu redüktörle çalıştırılan çok dinamik bir manipülatör ile paletlere sıralanır

Merkezî sistemden motor-üstü tahrik teknolojisine geçiş

Paletleme makineleri, üretim ve dağıtım proseslerinde önemli rol oynar. Ürün akışında yavaşlama olmasını önlemek için sorunsuz bir şekilde çalışmalıdırlar. Ayrıca çeşitli ürün ve uygulamalara kolayca uyum sağlamalıdırlar. SYMACH önceleri makinenin tepesine anahtarlama panelleri monte edilmesini gerektiren merkezileştirilmiş motor-üstü tahrik kontrol ünitelerini kullanıyordu. Bu sistem çok yer işgal ediyor ve ek masraflara yol açıyordu. “Paletleme makinesi yüksek olursa bakım işlemlerinin yapılabilmesi için basamak kurulması gerekir.” diyor Bakker. “Servo kontroller için gereken anahtarlama panelleri erişimi engelledi. Kompakt NORD tahrik ünitelerine geçiş yaparak bu sorunu kolayca ortadan kaldırdık.” Yeni paletleyicilerde doğrudan motora monte edilen motorlu redüktörler ve SK200 serisi frekans invertörleri manipülatörün ve merkezleme ünitesinin karmaşık hareket sekanslarını başarıyla gerçekleştiriyor. NORD'un tavsiyesine uyarak servo motor teknolojisi yerine dinamik asenkron endüksiyon motoru teknolojisini kullanmaya karar verdik. Bu çözümün avantajları sadece tedarik masraflarını azaltmakla kalmadı, aynı zamanda asenkron endüksiyon motorları çok kolay bulunabildiği, bakımı kolay olduğu ve çeşitli redüktör türleri yle kolayca kombine edildiği için makine tasarımcılarına daha fazla seçim olanağı sağladı. Ayrıca mil ve flanş montajlı modeller kolayca değiştirilebilmektedir. Bir bütün olarak bu avantajlar “asenkron paletleyicilerin” toplam işletme maliyetinin servo motorlu paletleyicilerden daha düşük olduğunu gösteriyor.

Motor-üstü frekans invertörleri hassasiyet ve dinamizm sağlıyor

Motor-üstü otomasyon uygulamaları tahrik sistemlerinin kapasitesini zorlar. Perfomansa göre sınıflandırılmış birkaç model ve çeşitli fonksiyonel yükseltme seçeneklerinden oluşan NORD SK 200E frekans invertörü serisi kullanıcıların spesifik gereksinimlerini karşılayacak kişiye özel çözümler seçmesine olanak tanımaktadır. 1 ile 4 arasında farklı ebatları olan modeller 0,25 ila 22 kW arasında değişen performanslar sunar. Modüler seriler basit başlat-durdur kontrol fonksiyonlarından karmaşık konumlandırma görevlerine kadar uzanan çeşitli motor-üstü uygulamaların ekonomik bir şekilde uygulanmasına olanak verir. Yükseltme seçenekleri arasında harici fren dirençleri ve bağımsız kontrol voltajı regülasyonu için ayrı 24 V güç kaynağı yer almaktadır. CANopen, DeviceNet ve Profibus için haberleşme arabirimlerinin yanı sıra PROFINET ve EtherCAT ağlarına entegrasyon için geçiş kapıları vardır. Geleceğin endüstriyel Ethernet standartları için arabirimler hâlihazırda geliştirilme aşamasındadır. İlave G/Ç birimleri olan veya olmayan harici veriyolu teknoloji üniteleri şeklinde bulunan haberleşme arabirimleri doğrudan invertöre veya ayrı olarak makine gövdesine veya yakınındaki ekipmana monte edilebilmektedir.SYMACH paletleme makineleri bütün SK 200E frekans invertörlerinin standart bir özelliği olan ve motor devrinin yaklaşık 1/100 oranında maksimum hassasiyetle çok dinamik konumlandırma fonksiyonları sunan POSICON fonksiyonunu kullanmaktadır. Konum ve oryantasyonu algılamak için yeni ve çok kompakt NORD MG kodlayıcı sistemi kullanılmaktadır. Motor-üstü invertör, kurulum ve kablolamanın önemli ölçüde basitleştirilmesini sağlar. Tahrik sistemi üreticisi hazır kablolanmış motor, fren direnci ve motor tutma freni tedarik etmektedir. SYMACH her tesis için gerekli olan personel güvenliğini sağlayan ilave “Güvenli Durdurma” fonksiyonlu, makineye entegre SK 215E invertörlerini kullanmaktadır. Paletleme makinelerinde kullanılan çok yönlü SK 215E ünitelerinin diğer özellikleri arasında sensör ve aktüatörlerin invertör G/Ç'lerine kolayca bağlanması ve CANopen iletişim birimi aracılığıyla kontrol ünitesine bilgi gönderme ve alma yer almaktadır. Ayrıca bu üniteler bağlantı yapılması gereken kablo sayısını azaltır.
Dezentrale Antriebstechnik aus Motor und Frequenzumrichter, ersetzt zentrale Antriebstechnik im Schaltschrank

Bir redüktör, bir enerji tasarruflu motor ve elektroniklerden oluşan motor-üstü tahrik üniteleri merkezîleştirilmiş servo teknolojinin yerini alıyor ve paletleme uygulamalarında maksimum dinamizm sağlıyor.

Motor-üstü frekans invertörleri hassasiyet ve dinamizm sağlıyor

Motor-üstü otomasyon uygulamaları tahrik sistemlerinin kapasitesini zorluyor. NORD SK 200E frekans invertörü modelleri kullanıcıların spesifik ihtiyaçlarını karşılayacak kendilerine özel çözümler seçebilmesini sağlayan yükseltme seçeneklerine ve çok çeşitli çıkış güçlerine sahiptir. Frekans invertörü serisinin modüler yapısı basit başlat-durdur kontrol fonksiyonlarından karmaşık konumlandırma uygulamalarına kadar uzanan motor-üstü uygulamaların ekonomik bir şekilde hayata geçirilmesini sağlar ve 0,25 ila 22 kW arasında değişen güç seçeneklerine sahip 1 ile 4 arasında farklı ebatları olan modeller sunar. Genişletme seçenekleri arasında harici fren dirençleri ve bağımsız kontrol voltajı regülasyonu için ayrı bir 24 V şebeke ünitesi yer almaktadır. CANopen, DeviceNet ve Profibus için haberleşme arabirimlerinin yanı sıra PROFINET ve EtherCAT ağlarına entegrasyon için geçiş kapıları vardır. Gelecekteki endüstriyel Ethernet standartları için arabirimler geliştirilme aşamasındadır ve yakında POWERLINK ve EtherNet/IP için de arabirimler piyasaya sunulacaktır. Güvenlik protokolü PROFIsafe için de bir arabirim hazırlanıyor. İsteğe bağlı olarak ilave G/Ç birimleri olan veya olmayan harici veriyolu teknoloji üniteleri şeklinde bulunan haberleşme arabirimleri doğrudan invertöre veya ayrı olarak makine gövdesine veya tesis bileşenine kolayca ve esnek bir şekilde monte edilebilmektedir.SYMACH paletleme makineleri, motor devrinin yaklaşık 1/100 oranında maksimum hassasiyetle çok dinamik konumlandırma fonksiyonları sunan POSICON frekans invertörü işlevini kullanmaktadır. Pozisyon kontrolünün işletmeye alınması sadece birkaç parametre ayarı gerektirir. POSICON, bütün SK 200E invertörleri için standart bir seçenektir. Konum ve oryantasyonu algılamak için yeni ve çok kompakt NORD MG kodlayıcı sistemi kullanılmaktadır. Yüksek koruma sınıfına sahip olan bu dayanıklı manyetik döner kodlayıcı motorun fan kapağına monte edilir. Motor-üstü invertör, kurulum ve kablolamanın önemli ölçüde basitleştirilmesini sağlar. Tahrik sistemi üreticisi hazır kablolanmış motor, fren direnci ve motor tutma freni tedarik etmektedir. SYMACH minimal kablolama çabası gerektiren, mükemmel sistem kullanılabilirliği sunan ve personel için gerekli güvenliği sağlayan ilave “Güvenli Durdurma” fonksiyonlu SK 215E invertörlerini kullanmaktadır. Paletleme makinelerinde kullanılan çok yönlü SK 215E'lerin diğer özellikleri arasında doğrudan makineye kurulan sensör ve aktüatörlerin invertör G/Ç'lerine kolayca bağlanması ve CANopen iletişim birimi aracılığıyla kontrol ünitesine bilgi gönderme ve alma yer almaktadır. Bu üniteler ayrıca bağlanması gereken kablo sayısını azaltır.
Yeni tahrik konsepti adım adım uygulamaya konuldu. “NORD tedarikçi ve danışman olarak önemli bir rol oynadı.” diyor Bakker. “Sizi destekleyen ve aynı düşüncelere sahip olan bir tedarikçiyle çalışmak çok büyük bir fırsat. NORD'la durumumuz tam olarak böyleydi. Karar aşamasında belirleyici olan unsur sadece ürün kalitesi değil aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda global ortağımız olarak NORD'la kurduğumuz iyi ilişkilerdi."

Global varlık

Paletleme makinelerini dünyanın dört bir yanına ihraç eden SYMACH şirketi Yönetici Direktör Bakker, global pazarda etkin olan NORD gibi bir tedarikçiye sahip olmaktan çok memnun. "Pazarımızda büyüme potansiyeli var." diyen Bakker şöyle devam ediyor "Örneğin Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde tarım sektöründe gerekli gelişmeler yeterli ölçüde sağlandığında ve paletleyicilere olan talep belirgin hale geldiğinde devreye gireceğiz.".