Torresol

Dayanıklı motorlu redüktörler yüzünü güneşe dönüyor

İspanya'daki Germasolar solar termik santralinde güneşi takip eden 5,300 dayanıklı NORD tahrik ünitesi: dev bir orman büyüklüğündeki aynaları döndürerek ve yana eğerek santralin ortasındaki bir kuleye maksimum güneş ışığını yansıtılmasını sağlar.

torresol_case_study_tower

Torresol

Müşteri

Müşteri Odağı

torresol_case_study_product

Torresol Energy Investments, S.A., 2008 yılında İspanyol mühendislik devi SENER Ingeniería y Sistemas ve Abu Dhabi'nin kamu iktisadi enerji kuruluşu olan Masdar arasında müşterek girişim olarak kurulmuştur. Torresol inşaat, operasyon, CSP santrallerinin bakımı ("Konsantre Solar Enerjisi") ve ayrıca bu solar termal teknolojinin daha fazla gelişimine odaklanmaktadır. Şirket, Akdeniz bölgesinde, Orta Doğu'da ve Birleşik Devletler'de operasyonlarda ya da çalışma halindeki projelerde santallere sahiptir.

PROJE ODAĞI
Genel olarak 19MW'lik bir nominal güçle Germasolar'ın beklenilen net elektrik üretimi yıllık olarak 110GWh'dir ve bu yaklaşık 30,000 kadar eve tedarik etmeye yeter, ve de CO2 emisyonunu yıllık olarak 40,000 ton kadar azaltır. NORD DRIVESYSTEMS, 2,650 aynayı bir çift redüktöre takmıştır, bu şekilde toplamd 5.300 NORDBLOC.1 motorlu redüktör ağır koşullardaki güvenilir operasyon için tasarlanarak, her aynanın, güneşin yörüngesini takip etmek için sürekli, kesin ayarlanmalarını sağlar.

Proje

Proje Zorluğu

torresol_case_study_plant

Güney İspanya'daki Germasolar enerji santrali kendi türünün ilk örneklerinden biridir: 185 hektarlık bir alan üzerinde, çok büyük bir ayna kümesinin ortasındaki bir kulenin üzerindeki bir yutucu alan üzerine güneş ışınlarını odaklar. Özel bir sıvı, kulenin bu bölümünün arasından geçer ve ayrıca "Konsantre Solar Enerjisi" (CSP) olarak da bilinen odaklanmış termal enerjiyi soğurur. Sıcak madde tekrardan soğutulduğu yere bir sıcaklık dönüştürücüsü doğrultusunda akar, bu da bir jeneratörü besleyen türbinü tahrik eden suyun buharlaşmasına neden olur. Sistem ayrıca akımın tanka yönlendirilmesini sağlarve gün batımından sonra enerji üretimi için saklar.
Bırakın orada ışık olsun. - Aynalar kule üzerindeki belirtilen bölge üzerinde mümkün olabildiğince fazla güneş ışığının yansıtıldığından emin olmak için-sabahtan akşama kadar, güneş bir aynanın görüş çizgisinde kaldığı sürece dönmek ve yana eğilmek üzere tasarlanmıştır. Her bir helyostat, maksimum ışık ve termal enerji sadece mükemmel bir şekilde konumlandırılmış aynalar tarafından yakalanabildiği için haliyle gün boyunca tekrar tekrar ayarlanmış olmalıdır.
Hantal devler. - Bu ayna birimlerinin boyutu, ağırlığı ve şekli bakıldığında, güvenilir güneş takibini sağlamak için her biri güçlü, dayanıklı, ve sağlam tahrik sistemi çözümüne bağlıdır. Ek olarak, burada kullanılan tüm donanım oldukça yüksek çevresel sıcaklıklara karşı maruz kalmayı tolere etmelidir. Dahası, her helyostat, zaman zaman bu bölgede kaçınılmaz şekilde oluşan onları sert rüzgarlara ve fırtınalara karşı belirgin şekilde duyarlı yapan yaklaşık 120 m²'lik düz bir yüzeye sahiptir.

Çözüm

Uygulama Çözümü

torresol_case_study_sunset

Gemasolar santral'deki güngöstericiler NORD DRIVESYSTEMS'in NORDBLOC.1 serisinden 5 gövde büyüklüğünde motorlu redüktörlerle donanımlıdır. Bu tip iki motor iki aks boyunca hareketleri sağlamak ve güneşin yörüngesini doğru şekilde takip etmesini sağlamak için her ayna birimine hizmet eder. NORDBLOC.1 tasarımı sayesinde, montaj için ekstra deliklere ihtiyaç duymaz ve ayrıca özellikle istisnai uygulamalardabaşka faydalar sağlar;Uygulamalara örnek olarak ise,

  • özellikle büyük rulmanlar,
  • dirsekli bir rulman düzeni,
  • radyal kuvvetlere karşı yüksek dayanım
  • eksenel kuvvetlere yüksek dayanım ve uzun rulman ömürleri.


Dirençli, hafif, esnek. - Redüktörl gövdelerinin alüminyum malzemeden yapılmış olması, doğal bir kimyasal korozyon koruması sağladığından boyaya ihtiyaç yoktur. FEM ile optimize edilmiş tasarımlara bağlı olarak, bu modeller önceki nesil redüktörtörlerden oldukça daha hafiftir, aynı zamanda daha da dayanıklıdırlar. Yüksek ortam sıcaklıklaro gibi elverişsiz koşullar altında güvenilir şekilde performans sergilediklerini kanıtamışlardır. Daha zorlu durumlarda bile, örn., patlama tehlikesi olan alanlarda operasyon için, tüm türlerin ATEX versiyonları ayrıca talep üzerine tedarik edilebilir. Kullanıcılar ya düşük maliyetli doğrudan motor montajını tercih edebilir ya da çok kısa, az yer kaplayan ve hafif IEC adaptörlerine başvurabilir. Havalandırma tüm montaj pozisyonlarında mevcuttur.

Case_study_download_teaser

Torresol örnek çalışma PDF'ini buradan indirin indir | PDF (496 KB)