Tunus güvende: Dayanıklı NORD
redüktörler atık su arıtma tesisinde
sorunsuz çalışma sağlıyor

Su işlerinde ve atık su arıtma tesislerinde, pompalar
genellikle çok miktarda sıvı işlemek zorunda kalır.
Bu nedenle sorunsuz çalışma için yüksek performanslı
tahrik sistemleri gereklidir.

Bu gibi uygulamalarda tahrik üniteleri sık sık olağanüstü çevresel şartlara maruz kalır ve buna uygun şekilde tasarlanmalıdır. Tahrik teknolojisi tedarikçisi seçiminde iklimsel koşulların yanı sıra diğer faktörler de önemli rol oynamaktadır. Aşağıdaki yazı, toplam sahip olma maliyetinin bu durumda nasıl hesaba katılması gerektiğini ve yanlış yerlerde tasarruf etmenin büyük miktarda ek iş ve masraf çıkarabileceğini açıklıyor.

Kamu işletmesi ONAS (Office National de l'Assainissement) tarafından işletilen Tunus'taki atık su arıtma tesisinde iki büyük motorlu redüktörle çalıştırılan karıştırıcılarla sürekli sirkülasyon sağlanan sekiz adet havuz bulunmaktadır. Atık suya oksijen katılarak bakteri aracılığıyla kir partiküllerinin parçalanması sağlanıyor. Tesis, Tunus ve metropol bölgesine yaklaşık 2,5 milyon insanın ihtiyacını karşılayan işletme suyu temin ediyor. Tahrik teknolojisi yaklaşık 30 yaşında ve kademe kademe değiştirilmesi gerekiyor. Üniteler açık alana kurulduğu ve büyük sıcaklık dalgalanmaları sırasında durmaksızın çalıştığı için yeni tahrik çözümlerinde dayanıklı tasarım olmazsa olmazlardan biridir. Kış aylarında sıcaklık -5°C'ye düşerken, yazın 45°C'ye çıkabiliyor. Bu durum şimdiye kadar ilk kurulan redüktörlerin yağlanma sürecini çok kez etkiledi ve uzun süre bakım gerektirmelerine neden oldu. Bu nedenle amaç, olağanüstü çevresel koşullara uyum sağlayan ve daha az bakım gerektiren tahrik çözümleri uygulamaktı.

Flachgetriebemotor mit synthetischem Langzeitschmierstoff in einer Abwasseraufbereitungsanlage

Tunus'ta bulunan atık su arıtma tesisindeki sekiz havuz, dayanıklı tahrik üniteleri ile karıştırılmaktadır.

Yanlış tasarrufu önlemek

Tunus atık su arıtma tesisindeki ilk tahrik teknolojisi ekipmanı, geleneksel olarak Tunus ile bağları Alman üreticilere nazaran daha yakın olan Güney ve Batı Avrupa'daki üreticiler tarafından tedarik edildi. Ancak, değiştirilmesi gereken üniteler artık üretilmediği için yedek parçalar giderek daha nadir bulunmakta ve tedarik süreleri daha uzun olmaktadır. Bu durum yeni bir tedarikçi bulma kararını destekledi ve bu noktada Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarındaki Bargteheide'da bulunan tahrik sistemleri uzmanı NORD Drivesystems devreye girdi. 2003'ten bu yana Tunus'ta faaliyet gösteren şirkete ait satış ofisi, bazı küçük ölçekli projeleri başarıyla gerçekleştirdi. Rakiplerinin ürünlerine oranla biraz daha maliyet-yoğun olan NORD tahrik teknolojisi, bakım gereksinimini önemli ölçüde azaltıyor, böylece işletme maliyetlerini minimuma indirgiyor ve tesisin kesintisiz çalışma süresini optimize ediyor. ONAS bu avantajlardan faydalanmak istedi. 2009 yılı boyunca, tahrik sistemi uzmanı bu zamana kadar kesintisiz çalışmaları ile kendilerini kanıtlamış olan NORD helisel milli redüktörler ile Siemens motorların iki farklı kombinasyonunu sundu.

Getriebemotor zu stetigen Umwälzung in einem Wasserwerk
Isı kontrolü bizde

NORD, helisel milli redüktörler için yüksek kaliteli sentetik, uzun ömürlü yağlama maddesi kullanmaktadır. Birincisi, ortam sıcaklığına mineral yağlardan daha iyi dayanıyor. İkincisi, yağ tabakası yüksek sıcaklıklarda bozulup daha fazla aşınmaya yol açabiliyor. Bütün redüktörler 210 litre yağa ihtiyaç duyuyor ve bu yağın 20.000 çalışma saatinde bir değiştirilmesi gerekiyor. Diğer üreticiler genellikle daha az bakım aralığını taahhüt ediyor, bu da litre başına 10 – 18 € gibi önemli bir fiyat farkı yaratıyor. Yağ soğutma sistemi NORD redüktörlerde operasyonel güvenliği arttırıyor. Sıcaklık sensörü sürekli olarak yağlama maddesi sıcaklığını kontrol eder ve yapılandırılabilir limit aşıldığında soğutma sistemini etkinleştirir. Bu uygulamada limit 60°C'dir. Isıtılan yağ pompalanır, yağ soğutucu ile soğutulur ve redüktöre geri döner. Sıcaklık 40°C'nin altına düştüğünde soğutma sistemi otomatik olarak kapanır.

Ayrıntılarıyla tahrik teknolojisi

Şu an, atık su arıtma tesisinde NORD'un SK 12382VZ serisinden 132 kW gücünde iki helisel milli redüktör bulunmaktadır. IEC adaptörler aracılığıyla Siemens motorlarla kombine edilmektedirler. NORD'un helisel milli redüktörleri delikli veya sert milli, iki veya üç aşamalı temel tip şeklinde; hepsi aynı gövdede olmak üzere ayak montajlı, flanş montajlı veya yüzey montajlı versiyonlarıyla satışa sunulmaktadır. Sınırlı kurulum alanlarına uygun olan bu modeller modüler NORD sisteminin birçok bileşeniyle kombine edilebilir. Her tür için ATEX modelleri ve IP55 veya IP66 korumasına sahip modeller talep üzerine sunulmaktadır. Bütün redüktörler NORD tarafından ilk olarak 1981'de geliştirilen UNICASE konseptine göre üretilmektedir; küçük redüktör boyutlarında maksimum performans sunmanın yanı sıra operasyonel güvenlik, yüksek verimlilik, yüksek çıkış torkları, eksenel ve radyal yüklere yüksek direnç, çalışma sırasında düşük gürültü seviyesi, düşük bakım gereksinimi ve uzun kullanım ömrüne sahiptirler.