SMS MEER

ÇÖLDEKİ HADDEHANE İÇİN GÜÇLÜ TAHRİK SİSTEMLERİ

Ağır yükler, sık ve şiddetli çarpmalar, aşırı sıcaklar – Bahreyn’de bir haddehane için güvenilir tahrik sistemleri işlemi güçtür. NORD, SMS Meer ile geliştirilen güçlü ve esnek tahrik sistemleri sağladı.

SMS_Meer_Product_Steel.jpg

SMS MEER

Müşteri

Müşteri Odağı

SMS_Meer_Product_Steel.jpg

SMS Meer, çelik ve metal endüstri için ağır iş makinelerinde ve fabrika mühendisliğinde bir dünya lideridir. SMS grubun bir alt kolu olan SMS Meer sürekli döküm teknolojisi, uzun ürünler fabrikaları, tüp ve boru fabrikaları, dövme fabrikaları, demir dışı metaller fabrikaları ile çelik fabrikalarında ısı uygulama teknolojisine odaklanmıştır. Alman firması, Hidd'deki çelik işleri projesi için SMS Grup'un başka bir alt kolu olan SMS Concast ile işbirliğine gitti.

Proje Odağı
Bahreyn'deki ters dönüşlü haddehane 622 roller table motoru, düzleştirici makinesinde büyük endüstriyel dişliler dahil çok sayıda NORD tahrik sistemi çözümünü kullanıyor. Bu sistemler, uzun bir ömür, NORD tarafından hassasiyetle geliştirilmiş üstün kalitede dişliler ve tasarım esnekliği (örn.: her iki tarafta isteğe bağlı miller) sağlayan dayanıklı, tek parçalı kasaları sayesinde, zorlayıcı gereksinimleri zorlu şartlar altında yerine getiriyor.

Proje

Proje Görevi

SMS_Meer_Production.jpg

Son yıllarda, Bahreyn Krallığı Hidd sanayi bölgesinde büyük bir entegre çelik kompleksi yükseldi. Yıl başına ürettiği yaklaşık 600.000 ton çelik, Ortadoğu'nun daha önceki tüm kiriş ve şerit ithalatının altıda birine karşılık geliyor. Hidd kompleksinin bir parçası olarak çelik fabrikası mühendislik uzmanı SMS Meer, son teknoloji ürünü ekipmanlarla ağır bir haddehane tasarladı ve kurulumunu gerçekleştirdi.

Güç koşullar. – Tesiste, haddehanedeki standard yük döngülerini, başlıca S5 aralıklı işin yanı sıra S9 periyodik olmayan yük işi, hız değişmeleri ve sık yük aşımlarını gerçekleştirmek için tasarlanmış çok sayıda dişli motor gerektirmekteydi. Ters mil aracılığıyla hadde tezgahından 16 ton kiriş geçiyor. Bu tezgaha kurulan çok sayıda motolu redükötrün, levhaların değişken hızlanma ve yavaşlamalarıyla başa çıkabilmesi gerekiyor. Dahası Hidd'deki hadde tezgahı tahrik sistemleri, Körfez ülkesinin aşırı sıcaklarının getirdiği zorluklarla da karşı karşıya.

Standard sistemler tercih ediliyor. – SMS Meer ayrıca diğer makineler (hidrolik ayarlamaya dayanan çift destekli hadde tezgahlarına sahip bir düzleştirici) için oldukça dayanıklı ve güçlü tahrik sistemleri çözümlerine gereksinim duymaktaydı. Mühendislik firması, özel dişli çözümlerini minimumda tutmaya kararlıydı ve bu yüzden de mümkün olduğu kadar çok durumda standard üniteler kullanan uygulamalar için kapsamlı bir dişli portföyüne ihtiyaçları vardı. Son olarak, SMS Meer birçok özel tahrik sistemi için yüksek kullanım esnekliği talebinde bulundu.

Uygulama

Uygulama Çözümü

SMS_Meer_MotorLogoNORD.jpg

NORD, oldukça güçlü bir tasarıma sahip tahrik sistemleri sağladı: Tek parçalı gövdelerde standardları yakalamak için üretilen ve son rötuşları buna göre yapılan helisel dişliler, yüksek radyal ve aks yükleri altında dahi üstün bir denge sunuyor. İsteğe bağlı olmak üzere güçlendirilmiş mil malzemesi (örn. 42CrMo4) ve daha güçlü rulmanlar kullanılarak daha da yüksek güç ve dayanıklılık elde edilebiliyor. Bua ek olarak, sönümleme özelliğine sahip gövde malzemeleri, ani sert hareketlerin etkisini azaltmaya yardımcı oluyor. Aşırı ortam ve çalışma sıcaklıklarına uyum sağlamak için özel sentetik yağlayıcılar (ISO VG220) ve özel kaplamalar bulunuyor.

Kullanımda çok yönlülük. – SMS Meer, 600'den fazla hadde tezgahı moturlu redüktörü ek olarak ayrıca başka NORD sistemleri de kullanıyor. Bunlar arasında soğutma yatağında zincir taşıyıcılar için standard milli dişliler bulunuyor ve bunlar, daha önce bu tür uygulamalarda kullanılan özel dişlilerin yerini almış durumda. Ağır levhaları hadde tezgahı önünde düzleştirme için dört yüksek torklu endüstriyel dişliye her iki tarafta giriş ve çıkış milleri takıldı ve böylece istenilen taraftan çalıştırılabilir hale geldiler . Bu endüstriyel dişliler için uygun burgular ile özel çıkış milleri, SMS Meer tarafından sağlanan enkoderler ile donatıldı.

Kapsamlı endüstri uzmanlığı. – NORD, SMS Meer ile 10 yılı aşkın bir süredir çok sayıda projede işbirliği yapmakta. NORD hadde tezgahlarından soğutma yataklarına, makas hatlarından döküm kepçelerine ve üretim aşamasının dşğer segmentlerine varıncaya kadar geniş bir yelpazede, çok yönlü çelik ve metaller endüstrisi için tahrik sistemleri çözümleri sunuyor.

Case_study_download_teaser

SMS MEER örnek çalışma PDF'ini buradan indirebilirsiniz indir | PDF (1 MB)