ALPLER'DE ZORLU GÖREV

NORD ENDÜSTRİYEL REDÜKTÖRLERİ İSVİÇRE'DE
DEVASA BİR İNŞAAT PROJESİNE KATKIDA BULUNUYOR.

İsviçre Alpleri'nde deniz seviyesinden yaklaşık 1.700 metre yüksekte çok zorlu bir inşaat projesi gerçekleştiriliyor. Devasa projenin kalbi dağın derinliklerinde inşa ediliyor. Yeni pompalama istasyonu için kurulan yeraltı mağarası 280 NW olan mevcut gücü 1.480 NW'ye yükseltecek. 45 derecelik ekstrem bir açı ve yaklaşık 180 metrelik yükseklikle konveyör sistemleri gün boyunca her saatte bir kazıda çıkarılan 500 ton malzemeyi yardımcı istasyona taşıyor.

Konveyör bantları NORD endüstriyel redüktörleri ile harekete geçiriliyor. ""Linthal 2015"" genişletme projesi kapsamında türbinlerin elektrik üretmesi için yeni bir yeraltı pompalama istasyonu 1.860 metre yükseklikteki mevcut Limmerboden rezervinden 600 metre yukarıdaki Muttsee'ye su pompalayacak. Bu proje Kraftwerke Linth-Limmern AG tarafından inşa ediliyor. Tamamen hidroelektrik santrallerin aksine pompaj depolamalı santral, üst rezervin yanı sıra alt rezerve de sahiptir. Elektrik üretildiğinde, üst rezervden gelen su basınçlı sisteme akar. Su, türbinleri harekete geçirir ve jeneratörü çalıştırır. Üretilen elektrik ulusal şebekeye beslenir. Su, türbinden çıktıktan sonra alt rezerve akar. Çok fazla elektrik üretilirse su rezervden daha yüksekte bulunan göle geri pompalanarak daha sonra elektrik üretmek üzere kullanılabilir. Dolayısıyla pompaj depolamalı santraller rezervlerde su formunda enerji depolamak için kullanılabilir. Pompaj depolama, tedarikteki değişimleri ve şebeke ağındaki ihtiyacı çevre dostu ve ekonomik bir şekilde dengelemek için iyi bir yöntemdir.

Industriegeriebemotor im Einsatz in einem Pumpspeicherwerk

SK 12407 ENDÜSTRİYEL REDÜKTÖR SÜREKLİ KULLANIMDA

"Linthal 2015" projesi, pompaj depolamalı santralin yeraltı merkez istasyonu ve enerjiyi sağlayan suyun tünel sistemi için kazı ve inşaat çalışmalarını kapsamaktadır. Daha büyük göl için yapılan yeni ağır baraj inşaatı şu an 9 milyon m³ olan depolama hacmini 25 milyon m³e yükseltecek. Mevcut dengeleme rezervi de uygun şekilde genişletiliyor. İsviçre'nin en büyük hidroelektrik projesindeki inşaat çalışması çok farklı yüksekliklerde ve dağın içinde yürütülmektedir. İsviçre'nin en büyük hidroelektrik projesindeki asıl iş temel olarak dağın içinde gereçekleştirilmektedir. Yaklaşık 800 metre yükseklikteki dengeleme rezervi en alçak noktadır. Bin metre yukarıda bulunan üstteki Limmernboden rezervi 92 milyon m³lük bir kapasiteye sahiptir.

1.700 m yükseklikte ve bir kısmı dağın 600 m içinde olan bu devasa genişletme projesinin kalbi yeni Limmern pompaj depolamalı santralde 1.000 MW çıkış gücüne sahip dört makine grubu için kazılarak açılan dev bölmelerle oluşturuluyor. Yeraltı istasyonu 150 m uzunluğunda, 30 m genişliğinde ve maksimum 53 m yüksekliğindeki makine odasının yanı sıra 130 m uzunluğunda, 20 m genişliğinde ve 25 m yüksekliğinde olan ayrı bir trafo odasından oluşmaktadır. Bu merkez istasyon, üst ve alt su taşıma tünelleri, paralel basınç milleri ve diğer servis tünellerinden oluşan bir sistem aracılığıyla iki göl arasında bağlantı kurmaktadır.

Bu iki odanın kazı çalışması tamamlandı. Kaya oyma çalışmaları 3 vardiya halinde 7 gün 24 saat kesintisiz devam etti. Odalar aşağı doğru oyuldu. Dağdan her gün yaklaşık 800 m³ kaya çıkarıldı ve her iki odadan toplamda ortalama 2.445.000 m³ kaya oyuldu. ""Linthal 2015"" inşaat projesinin merkezindeki konveyor sistemlerinde NORD endüstriyel redüktörleri kullanıldı. İki ""S-konveyör"" yaklaşık 260 metre boyunca 45 derece gibi yüksek bir açıda ve yaklaşık 180 metrelik yüksekliğe 500 ton malzeme taşıdı. Kazıda çıkarılan malzeme konveyörle aşağıdaki kırma tesisine taşındı. Bu konveyör bandı, fren kontrollü NORD endüstriyel redüktörü ile çalıştırılıyor ve aynı zamanda elektrik üretiyordu. İkinci konveyör bandında kırılan malzeme daha sonra ihtiyaç duyulduğunda baraj inşaatında veya duvar veya tavan yapımında kullanılmak üzere sınıflandırılacağı çakıl fabrikasına taşındı.

Bu konveyör bandı sol ve sağ tarafında bulunan ve ortak bir mille bağlı NORD endüstriyel redüktörleri ile çalıştırılıyor. IP55 koruma sınıfına dâhil olan bu endüstriyel redüktörlerin her biri 250 kW tahrik gücüne sahip. Konveyör bandının hızı 2,2 m/sn.

Komplettes Antriebssystem aus dem Hause Nord Drivesystems
Bu komple tahrik çözümünün sahibi NORD DRIVESYSTEMS Grubu'nun üyesi olan Getriebebau NORD AG, İsviçre idi. Müşteri odaklılık ve müşteriye yakınlık St. Gallo yakınlarında yer alan Arnegg'deki tahrik uzmanları için büyük önem arz ediyor. Getriebebau NORD AG, İsviçre Müdürü Guido Eigenmann düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Biz müşterilerimize sadece ürün değil müşteri memnuniyeti sunuyoruz. Kapsamlı servis paketleri tedarik sağlıyoruz. İşletmeye almanın yanı sıra bakım eğitimi veriyoruz, böylece müşterilerimiz nelere dikkat edeceklerini biliyor. Çok etkili ve ekonomik komple bir sistem sunmak bizim için çok önemli. Kullanıcılar sadece tahrik bileşenlerine değil aynı zamanda eksiksiz ve fonksiyonel sistem çözümlerine ihtiyaç duyuyor. Biz her müşterinin ihtiyacına uygun tahrik çözümleri sunuyoruz.".

İnşaat makineleri şirketinin müdürü NORD ürün ve hizmetlerinden çok memnun. "Getriebebau NORD İsviçre ile birlikte çalışmak benim açımdan çok olumlu sonuçlar doğurdu. Bütün ihtiyaçlarımız karşılandı. Dikkate değer bir diğer unsur da tedarik kapasitesi. Sipariş ile tedarik arasındaki süre sadece on hafta. Diğer tedarikçilerde bu sürenin dört beş ayı bulması olağandışı bir durum değil. Bütün olarak değerlendirecek olursak olağanüstü fiyat-fayda oranı, mükemmel tavsiye ve destek hizmeti ve zamanında teslimden çok memnun kaldık. Son olarak NORD ürünlerinin çok kaliteli ve fiyat-performans oranının çok yüksek olduğunu özellikle belirtmek istiyorum." diyor.