Arnreiter

Tahrik Sistemleri, Değirmenlerde taşıma gücü sağlar

NORD tahrik çözümleri değirmenlerde fan ve blower, döner boşaltma ekipmanları, kovalı elevatörler ve diğer konveyör sistemleri için kullanılır. İnce öğütülmüş tahıl ve tohumların varlığı nedeniyle bu uygulamalarda patlama korumalı sistemler gerekir.

arnreiter_case_study_m25

Arnreiter

Müşteri

Müşteri Odağı

arnreiter_case_study_project

Merkezi Avusturya, Wallern'de bulunan Arnreiter Mühle GmbH, gıda sektöründeki firmalar için işlenmiş tahıl ve tohum üretimi yapar. Yaklaşık 200 yıl önce kurulmuş bir aile işletmesi olan Arnreiter kendini sürdürülebilir üretime adamıştır: Değirmen, bölgede yetişen mahsülü işler ve üretimde kullanılan kaynak miktarını en aza indirmeye çalışır. Tesisin, gerekli enerjinin bir kısmını üreten kendi su değirmeni dahi bulunmaktadır.

Proje Odağı
Köklü Arnreiter Mühle'nin değirmen ve işleme sistemlerindeki 2009 tarihli son donanım güçlendirmesinde, İsviçreli işletme teknolojileri uzmanı Bühler NORD tahrik çözümleriyle donatılmış ve son teknoloji ürünü olan çeşitli makinelerin kurulumunu yaptı. 1.400 kW bağlı yük ile çalışan sistem, günde 80 ton tahılı öğütme ve 20 ton öğütülmüş tahılı da ek işlemlerden geçirme kapasitesine sahiptir.

Proje

Proje Odağı

arnreiter_case_study_customer

Avusturya'daki Arnreiter Mühle'de tahıl, öğütülmesinin yanı sıra çeşitli işlemlerle rafine edilir. Büyük oranda otomatik şekilde işleyen bu değirmen, buharlama, yongalama, ezme, öğütme, sıkma, fırınlama, soğutma, kurutma ve soyma işlemleri için çeşitli makinelerden faydalanır. Bu uygulamalar ile saklama ömrü, sindirim kolaylığı ile kullanım özelliklerini iyileştirmek ve acılığı azaltmak için tahıl ve tohumların biçim ve karakteristiği değiştirilir.

Kapsamlı taşıma sistemleri. – İri parçacıklı ve serbest halde akan ortamların bir işleme aşamasından diğerine verimli şekilde taşınmasını sağlamak için esnek tahrik sistemlerine sahip çok çeşitli taşıma sistemi gerekmektedir. Tümüyle sürdürülebilir üretime adanmış bir firma olarak Arnreiter, uzun hizmet ömrü sunmanın yanı sıra son ürünlerin kalitesini güvence altına almak için güvenilir ve sürekli çalışma imkanı sağlayan, dayanıklı ve az bakım gerektiren tahrik sistemleri aramaktaydı.

Toz tehlikesi. – Ham maddeler ince öğütüldüğünden değirmenin havasına çok miktarda toz parçacığı karışır. Bu nedenle elektrikli tahrik sistemlerinin patlamaya karşı korumalı olması gerekmektedir. Tehlikeli alanlarda kullanım için sertifikalanmış, çok yönlü bir mekanik, elektrik ve tahrik teknolojileri portföyüne sahip olan NORD DRIVESYSTEMS, dağıtılan iş için çeşitli motorlu redüktörlerin yanı sıra entegre mekatronik tahrik sistemlerini sunmayı başardı.

Çözüm

Uygulama Çözümü

arnreiter_case_study_solution

NORD motorlu redüktörleri, ham maddeleri üst katlardaki depolardan alarak değirmenin başka bir yerindeki işleme makinelerine taşıyan kuşaklı ve kovalı asansörlerin tahrik mekanizmasını oluşturur. İşleme maddeleri daha sonra toplam 2.500 m uzunluğundaki bir boru sistemi aracılığıyla beslenir. Küçük sert parçacıklardan tozdan vb. oluşan düşük yoğunluklu kısım hava dönüştürücü bir aspiratörde tahıldan ayrılır ve bir salyangoz taşıyıcı tarafından uzaklaştırılır. Dönen boşaltma aparatları, ürün miktarlarının doğru hacim ölçülerinde ayarlanmalarını sağlar. Mikro dağıtıcılar küçük bileşenlerin eklenmesine izin verir.

Oldukça dayanıklı tasarım. – Tüm bu taşıma ve dağıtma sistemleri de NORD motorlu redüktörleri ile donatılmıştır. Arnreiter Mühle'de bakım uzmanı olan Martin Rachbauer, “Bu makineler, değirmenimizin sürekli çalışma sisteminde güvenli şekilde çalışıyorlar.” diyor. Üstün üretim kalitesi sayesinde NORD motorları yalnızca minimum düzeyde bakım gerektiriyorlar.

Kapsamlı patlama koruması. – NORD, Arnreiter'e ATEX zone 22'de kullanım için çeşitli kategorilerde 3D tahrik üniteleri sağladı. Bunlar arasında motorlu redüktörlerin yanı sıra, yaygın olarak mekatronik sistemler, yani yerel tahrik kontrolleri ile donatılmış motorlu redüktörler bulunuyordu. NORD, tahrik sistemlerine bir bütün olarak patlama koruması sağlar ve patlama korumalı sürümlerde motorlu redüktörler, yerel olarak kurulmuş ya da pano içine yerleştirilmiş frekans değiştiriciler sunar. NORD, her ay ATEX zone 1, 2, 21 ve 22'de kullanım için uygun toz ya da gaz patlama korumalı yaklaşık 1.500 motor üretiyor ve teslimini gerçekleştirmektedir.

Örnek Çalışma İndir

Case_study_download_teaser

Arnreiter örnek çalışmayı buradan indirin indir | PDF (542 KB)