Wiadomości –

Drives 4.0: Monitorowanie stanu napędów za pomocą chmury

Firma NORD DRIVESYSTEMS opracowała koncepcje i rozwiązania ekonomiczne zgodne ze standardem platformy Industry 4.0 do monitorowania stanu napędów w oparciu o technologię czujników wirtualnych. Obejmują one udostępnienie danych o stanie napędów w chmurze obliczeniowej w czasie rzeczywistym.

nord_news_iot_drive_data_cloud

Bargteheide , 2018-02-06

W swoim ośrodku testowania zastosowań w Bargteheide, firma NORD przetestowała system sieciowy do monitorowania wałów napędowych w strukturze sieciowej ze standardowymi interfejsami i komponentami. W tym celu falowniki i rozruszniki silników były sterowane przez Profinet. Przesyłały one dane o stanie przy użyciu protokołu komunikacyjnego UDP na tej samej szynie danych z niższym priorytetem - bez zakłócania komunikacji sterowania.

„Pochodzące z przekładni wszystkie dane dotyczące poboru prądu, prędkości, napięcia i słowa stanu są zbierane przez sterownik PLC Siemens, a potem przesyłane na bramę IoT i do chmury obliczeniowej”, mówi Jörg Niermann z NORD. W rezultacie mogą być wizualizowane i wykrywane błędy i przeciążenia napędów. Ponadto, dane o stanie mogą być oceniane dla zarządzania energią i zdalnej konserwacji. „Czujniki wirtualne - to oznacza wstępne przetwarzanie danych o stanie wewnętrznym - umożliwiają wyznaczanie temperatury oleju i starzenia się oleju w celu zapewnienia konserwacji prewencyjnej bez czujników. NORD pracuje obecnie nad rozwiązaniami do monitorowania stanu z zastosowaniem czujników wirtualnych. Do tego celu wykorzystujemy własny ośrodek testowania zastosowań”, wyjaśnia Niermann.

Wideo: Rozwiązania napędowe dla Industry 4.0